Raporlar ihmali gösteriyor

Avcılar'da yıkılan binalar hakkında hazırlanan raporlar, binaların yıkılmasına eksik malzeme kullanılması ve fazla kat çıkılmasının neden olduğunu gösterdi.

Raporlar ihmali gösteriyor
İstanbul'da deprem felaketinden en çok etkilenen Avcılar ilçesindeki yıkılan ve hasarlı binalar için istenilen tespit davaları kapsamında inşaat mühendisleri tarafından hazırlanan bilirkişi raporları mahkemelere sunuldukça, deprem yıkımının sorumluları da ortaya çıkıyor.
Farklı heyetler tarafından hazırlanan raporlarda, "binaların yıkılmasına kullanılan malzemenin eksikliği ve işçiliğin yetersiz olmasının neden olduğu" ortak görüşüne yer veriliyor.
Gümüşpala Mahallesi Hacışerif Durağı Handan Sokak 21 Numara'da deprem nedeniyle yıkılan bina için depremzede Neval Durmaz tarafından istenen tespit, İnşaat Mühendisi Zeki Mesut Marangoz'un da katıldığı bilirkişi heyeti tarafından yapıldı.
Tespit sonucu bir rapor hazırlayan İnşaat Mühendisi Zeki Mesut Marangoz, bölgede yapılan incelemelerde, ilçenin Denizköşkler, Merkez, Gümüşpala ve Cihangir mahallelerinde birçok binanın yıkıldığını, çok sayıda binada ağır hasarlar meydana geldiğinin belirlendiğini bildirdi.
Yüksek katlılar çöktü
Çöken binaların köşe konumunda ve 5 ila 8 katlı olduğuna dikkat çekilen bilirkişi raporunda, ağır hasarlı binaların kolonlarında, kiriş ve kolonların birleşim yerlerinde çatlaklar olduğu anlatıldı.
Orta hasarlı binaların taşıyıcı duvarlarında "X" şeklinde veya düşey çatlaklar, kirişlerde de kılcal çatlaklara rastlanıldığı kaydedilen raporda, hafif hasarlı binaların taşıyıcı olmayan bölme duvarlarında sıva çatlakları oluştuğu belirtildi.
Eksik malzeme
İncelemelerde, binaların yıkılma ve hasar görme sebeplerinin eksik malzeme, hatalı imalat, fazla yüklemelerden kaynaklandığına işaret edilen raporda, "Tespit konusu binanın taşıyıcı sisteminde hatalı ve eksik malzeme kullanıldığı, işçiliğin yetersiz olduğu, binanın yanında bulunan aynı özellikteki binaların az hasarlı veya hasar görmemesi, anılan binanın imalatının eksik, kullanılan malzemenin ve işçiliğin yetersiz olduğunun bir kanıtıdır. Yıkılan binanın yıkım hatası (inşaat) olduğu bir vakadır. Bölgenin deprem kuşağı olması zeminin zayıf ve dayanaksız olması gibi etkenlerin elbette ki etkisi büyüktür. Ancak aynı bölgede bulunan hasarsız veya az hasarlı binaların olması, bu etkeni ortadan kaldırmaktadır.
Bu itibarla proje hazırlanmasında, hesaplamalarda deprem hesabı ve gerekli tahkikler yapılmış, bu şekilde tasdik edilen proje yüklenici tarafından mahalline uygulanmamış. Malzeme ve işçilik kalitesiz, hatalı yapılması felaketin sebeplerindendir" değerlendirmesi yapıldı.
Kolonlar elde ufalanıyor
Avcılar Gümüşpala Mahallesi'nde oturan Aksu Blokları sakinlerinin de başvurusu üzerine, bilirkişi raporu hazırlandı. İnşaat Mühendisi Ali Küçükkaya tarafından hazırlanan raporda, Dündar Sokak üzerindeki A-1 Blok'ta, kolonların tepe noktalarında veya tepeye yakın noktalarında patlamalar bulunduğu, bir kirişin de orta yerinden çatlamış olduğu ifade edildi. Bodrum katındaki bir kolonun da hiç görev yapamadığı bildirilen raporda, "Bina ağır hasarlıdır. Binaya kimse sokulmamalıdır.
Dış görünüşte binada yatma yoktur, ama bina aniden yıkılabilir" görüşlerine yer verildi. A-2 ve B bloklarının da ağır hasarlı olduğu bildirilen bilirkişi raporunda, "Binadaki hasarların oluş nedeni malzeme yetersizliğidir. Patlamış kolonlardan alınan parçalar, elde dahi ufalanabilmektedir" denildi.
www.evrensel.net