03 Eylül 1999 01:00

Ev kiralarında deprem var

Depreme müdahalede geç kalan devlet, deprem sonrası ev kiraları konusunda da önlem almadı. Ev kiraları astronomik rakamlara ulaştı.

Paylaş
Ev kiralarında deprem var
Depremden sonra evsiz kalan insanlar, kış gelmeden başlarını sokabilecekleri bir ev bulabilme telaşı yaşarken, İstanbul'da kiralar astronomik rakamlara ulaştı. Konut alımına ilişkin talepte büyük azalma görülen İstanbul'da, 100 milyon liradan aşağıya kiralık konut bulmak olanaksız hale geldi. Buna 200 milyon lira civarında seyreden depozitler ve 100 milyonu geçen emlakçı bedelleri de eklenince, sadece ev tutmanın maliyeti 400 milyona ulaştı.
Depremde en ağır darbeyi alan Avcılar ve çevresinden ayrılanlar daha çok Esenkent, Zeytinburnu, Topkapı, Fındıkzade, Rami, Bahçelievler'e yöneliyor. Daha üst gelir grubunun yaşadığı Yeşilyurt, Yeşilköy ve Bakırköy'den ise dubleks villaların yoğun olduğu Zekeriyaköy'e doğru kaçış yaşanıyor.
Ulusal Emlakçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Reha Medin, AA'ya yaptığı açıklamada, depremin yıkıma uğrattığı bölgelerin başında gelen Avcılar'da ciddi bir emlak satışının başladığını ve fiyatların yüzde 50'lere varan oranlarda düştüğünü belirtti. Medin, "Konutları kullanılabilir durumda olan insanlar, konutlarını satamayacaklar. Yaraların sarılmasını, bölgenin, eskiden olduğu gibi ekonomik işlerliğini kazanmasını bekleyecekler. Buna karşın, Avcılar'da sağlam kalan binalara yönelik ciddi bir kira talebi var'' diye konuştu.
Herkes kiralık arıyor
Gerek evlerin yıkılmış ya da kullanılamaz hale gelmesi, gerekse depremin olumsuz psikolojisi nedeniyle belli bölgelere doğru bir kayış olduğuna dikkat çeken Medin, şunları söyledi: "Ancak talep, konut alımına yönelik değil. İnsanlar daha çok kiralık konut arayışında. Bunun nedeni ekonomik kayıplar ve deprem tedirginliği nedeniyle insanların nerede konut alacakları konusunda ciddi kararsızlık içinde olmaları. Ne yazık ki, aşarı talep, fiyatlara da yansımış durumda. Bazı bölgelerde kiralardaki artış yüzde 50'lere ulaştı. Deprem dehşetini diğer insanlarla beraber yaşayan mal sahiplerini bu konuda daha duyarlı olmaya çağırıyorum."
Yüzde 45 arttı
Emlak uzmanları da depremin ardından, İstanbul'un güvenilir semtlerindeki kira artışına dikkat çekiyorlar. Gıyasettin Gökçen, Topkapı, Zeytinburnu, Bahçelievler, Rami, Taşlıtarla semtlerinde özellikle kira talebinin maksimum düzeye ulaştığını, bunun sonucunda kiraların yüzde 40-45 oranında arttığını belirtti. Gökçen, satılık konuta talebin ise, son derece az olduğunu vurguladı. Kaya Şirin, Bahçelievler ve Esenkent'te özellikle kiralık konut talebine yetişemediklerini ifade etti.
Zenginler villalara kaçıyor
Mehmet Caner ise yüksek katlı binalardan kaçan üst gelir grubundan insanların 2 katlı villaların yoğun olduğu Zekeriyaköy'ü tercih ettiğini söyledi.
Caner, "Kira fiyatları bu gelişmeden etkilendi ve yüzde 50 oranında artış gösterdi. Ayrıca ileride müstakil ev yapmak için arsa alanların sayısı da her geçen gün artıyor" dedi.
Suzan Affan da, Beşiktaş-Sarıyer arasında kalan konutlara ciddi bir talep geldiğini vurgulayarak, "Beşiktaş, emlak açısından zaten pahalı bir bölgeydi. Şimdi ise anormal rakamlar telaffuz ediliyor" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Sanat örgütlerinden depremzedelere

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa