07 Eylül 2011 10:33

Bu Yaz Da Rengimiz: KADIN!

Ağustos 2010’da gerçekleşen 22. Uluslararası Gençlik Kampı’nın en belirgin rengiydi genç kadınlar. Kendi özgünlüğümüz ve yaratıcılığımız ile yürüttüğümüz Kadın Çalışmaları Atölyesi kampın en ilgi gören atölyesiydi. Rengârenk pankartımızla öğrenci, işç

Bu Yaz Da Rengimiz: KADIN!

Paylaş
Dilek Yağlı

Peki neydi sesimizi yükselten?

Kadın sorunu nedir, mücadelede kadın olmak ve hayatın her alanında kadına biçilen roller nelerdir oldu sorularımız. Verilen cevaplar, hele de genç kadınların gözünden sorunun tarifi bir başka tartışma konusuydu ve atölyenin de temel çerçevesini belirlemişti. Kadının toplumsal hayattaki yerini ve toplumsal cinsiyet meselesini genç kadınlar olarak kendi gözümüzden aktardık. Emekçi kadın hareketinin temelleri ve feminizm yine en temel konu başlıklarımızdan birisiydi. Sovyetlerde kadının durumu ve rolleri de bu çerçevede bize dayanak oldu. Genç kadın emeği, istihdamı ve örgütlenmesi, işsizlik, esnek çalışma ve taşeronlaştırmayı, ev içi emeği konuştuk. Çeşitli sendikalarda mücadele eden kadın sendikacılarla birlikte TEKEL direnişindeki kadınların mücadele deneyimlerini ele aldık bir kez daha. Emek mücadelesinde –özellikle genç kadınlar olarak–  elde ettiğimiz kazanımları nasıl olur da daha ileriye taşıyabiliriz dedik. Hiçbir iş güvencesi olmadan, sağlıksız koşullarda ve sömürünün oldukça yoğun olduğu tekstil gibi sektörlerde çalışan kadın işçiler de aramızdaydı. Anlattıklarıyla bizleri, o merdiven altı atölyelere götürerek çocuk ve genç kadın işçilerin üzerindeki sömürüyü gösterdiler. Onların yaşamlarından işçi kadınların içinde bulunduğu çalışma koşullarını gördük. Tüm dünyada giderek artan kayıtdışı istihdamla en fazla kadın ve çocuk işçilerin ezildiğini, emeklerinin gasp edildiğini birçok örnek üzerinden ele aldık.       

20-28 Ağustos’ta İzmir/Selçuk’ta buluşuyoruz !               

Bu sene de İzmir Selçuk’ta gerçekleşecek gençlik yaz kampı, ‘İnsanlığa, bilime ve doğaya özgürlük!’ diyen gençlere ev sahipliği yapacak. Ülkenin dört bir yanından gelecek genç kadınlar bu sene daha güçlü ve deneyimli! Yaşamın her alanında mücadelede önlerde yer alan kadınlar, kampa yine kendi renklerini vermeye geliyor. Güncelliğini koruyan tüm sorunlar, biz genç kadınlar için yine önemli tartışma konuları olarak ele alınmayı bekliyor. Kadına yönelik şiddet, artan kadın cinayetleri, toplumsal cinsiyet, medya ve cinsiyetçilik, kadın emeği, kadın hareketleri, feminizm, sosyalizm ve kadın, kadınların özgürlük mücadelesi gibi konular bu yıl da atölyemizin konu başlıkları olacak. Ekmek ve Gül ekibiyle yürüteceğimiz atölyemiz yine çok renkli olacak. Yaratıcılığımızı ve özgünlüğümüzü, kamp alanında rengârenk kumaşlara yazdığımız yazılarla vereceğiz yine. Her dilde kadın, yaşam ve özgürlük demeye seni de çağırıyoruz. JİN, JÎYAN, AZADÎ!

‘Şiddet ve Medya Kıskacına Hayır!’ dedik.

Bunların dışında en önemli konularımızdan biri de şiddetti. Özellikle kadına yönelik şiddet biçimleri ve yalnız kadınla anılan “namus” meselesi gibi kanayan bir toplumsal yarayı “kaşıdık” deyim yerindeyse. Ankara Gölge Oyuncuları’ndan‘KADIN’ oyunu ile atölyede kadına yönelik şiddeti somut olarak anlattık. Medyada kadın ve cinsiyetçiliği konuşurken Hayat TelevizyonuEkmek ve Gül Ekibinin bu alandaki mücadelesini ve önemini değerlendirdik. Elbette sadece sorunları kadına yönelik ayrımcı cinsiyetçi yaklaşımı toplumsal baskıyı ve siyasi iktidarın derinleştirdiği, kaynak olduğu açmazlar değildi konuştuğumuz. Bütün bu kuşatmaya ve bitmek tükenmek bilmeyen sorunlara karşı nasıl bir mücadelenin kendini dayattığını da konuştuk. Örneğin Barış Anneleri ile bir araya geldik atölyemizde. Savaşın yıkımının en fazla kadınların üzerinden gerçekleştiği ama barışın ve özgürlük mücadelesinde kadınların nasıl sembol olduklarını anlattık. Ulusal sorundan emek mücadelesine kadar kadınların olduğu her alanda daha ileri olunduğunun farkındalığını arttırdık.

İletişim için: www.genclikbulusmasi.com

                       [email protected]

ÖNCEKİ HABER

Ne 'mini'si, dev zam!

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa