13 Ağustos 2011 10:03

Helalleşmiyoruz, hesap soruyoruz!

“Her gün beş kadın katlediliyor.” Yan yana yazılmış bu beş sözcüğü o kadar çok duyar olduk ki kanıksanmasından korkuyoruz. Beş yaşam, beş anne, beş kız evlat, beş kız kardeş...Her gün 5 kadının yaşamı söndürülürken, bu duruma bir son vermesi gerekenler ne yapıyor? Onlar, “Biz yapılması gereken her

Helalleşmiyoruz, hesap soruyoruz!

Paylaş
Ayşegül Sağlam / Gülşah İmrek / Yağmur Boyraz

Her gün 5 kadının yaşamı söndürülürken, bu duruma bir son vermesi gerekenler ne yapıyor? Onlar, “Biz yapılması gereken her şeyi yaptık, bütün olumlu adımlar bizim dönemimizde gerçekleşti” derken, Adana’dan 4 yaşındaki kızı gözleri önünde balkondan atılan Dudu’nun çığlıkları yükseliyor.

Dudu’nun çığlığı, Kocaeli’de henüz 10 günlük evliyken, yaşadığı işkenceden kurtulabilmek için birbirine bağladığı çarşaflarla kendini beşinci kattan aşağı sarkıtan Gülten’inkine karışıyor.  

Yasalardaki tahrik indirimi orta yerde dururken, kadına yönelik şiddetin önlenmesi yasası çıkartılmamışken, Anayasa’da kadın-erkek eşitliği ilkesi özel olarak tanımlanmazken, onlar; “elektronik kelepçe” diyor, “elektronik izleme” diyor...

EMEP’Lİ KADINLAR EV EV GEZİYOR

Acılarını hafifletmeye yetmese de Kocaelili kadınlar, kadına yönelik şiddete ve cinayetlere “dur” demek için harekete geçtiler. “Bu ölümlerden sorumlu olanlarla helalleşmiyoruz” diyen Emek Partili kadınlar, ellerinde bildirileri ev ev, kapı kapı dolaşıyorlar, afiş asıyorlar, ev toplantısı yapıyorlar. Kadına yönelik şiddeti, nedenlerini, çözüm için neler yapması gerektiğini tartışıyorlar.

Kadın cinayetlerindeki artışa rağmen hükümet yetkililerinin konuya ilişkin somut bir adım atmamış olmasına dikkat çekmek üzere bir çalışma sürdüren EMEP’li kadınlar,

“Bildiri dağıtımı esnasında kapı önlerinde, ev toplantılarında kadınlarla yanyana geliyoruz. Kimi yaşadığı şiddeti anlatıyor, kimi dayak yiyen komşusuna elini uzatamamasının acısını. İmza kampanyası yapalım diyenler de oluyor, şehir merkezinde yürüyüş yapalım diyenler de. Ama hepsinin altını çizdiği bir nokta var hükümetin bu konuda üzerine düşeni yapmadığı” diyor.

GERÇEK ÇÖZÜM ARAYIŞI

Kadınlar gördükleri şiddeti anlatmakta güçlük çekiyor. Ne yapacağını bilememe, onların deyimiyle “çaresizlik”, “sahipsizlik” kadınların bu işkenceyle uzun yıllar yaşamasına neden oluyor. “Anlatsan, şikayetçi olsan ne değişecek?” diye soruyorlar.

Körfez’de Esentepe mahallesinde oturan Fikriye, bir süre önce kaybettiği kocasının ölene kadar kendisine şiddet uyguladığını anlatıyor. “Komşularım hep bilirler. Kapıya çıkma derdi çıkmazdım. Onu yapma yapmazdım. İstediği gibi davranırdım gene de bir şey bulurdu. Muhakkak bir şey bulurdu.”

Aynı mahalleden Kibar ise 6,5 aylık hamile kapı komşusunun eşinden, kayınpederinden dayak yediğini, kendilerinin çaresizce bu duruma sessiz kaldığını anlatıyor sıkılarak.

Gerçek bir çözüm istiyor kadınlar. Hükümetin önleyici bir yasa çıkarmasını, şiddet uygulayan erkeklerin ağır cezalar almasını istiyorlar. Elektronik kelepçe ya da elektronik takip sistemi gibi uygulamaların sorunu çözeceğine inanmıyorlar.
Kadınlar sorunun kaynağında kadın ve erkeğin yine Başbakan’ın da sözlerine yansıdığı üzere eşit olarak görülmemesinde görüyor. Derince Yenikent’ten Naciye “Türkiye’de kadın erkek eşitliği yok. Şu an da bile izin almadan gidemiyoruz bir yere. Biraz aşiret davaları var, sonra da din araya girince ayıptır, günahtır diye yapacak bir şey kalmıyor. Kadınların birlik olması lazım” diyor. Derince Esentepe’den Neslihan ise “Her kadın bir bireydir. Bizi insan yerine koymuyorlar. Ben evde hem temizlikçiyim, hem bakıcıyım. Ama ev içindeki emeğim görünmüyor. Avrupa’daki gibi bize de maaş bağlansın” sözleriyle ifade ediyor düşüncelerini.

GELİN BİRLİKTE YAPALIM

Kadınların yaşadığı sorunların çözümünün bir yönünün de parlamentoda temsil edilmek olduğunu söylüyor, Derince Çınarlı mahallesinden Şeker abla: “Bizi yönetenler hep erkek, Cumhurbaşkanı erkek, Başbakan erkek, bakanların çoğu erkek. Hep erkek, hep erkek… Artık bizi de temsil eden birileri olmalı.”

Her evde, her toplantıda “daha genişlememiz, daha çok kadına ulaşmamız lazım” diyor kadınlar. Derince Esentepeli kadınlar, hemen imza kampanyası kararı alıyor ve Körfezli ve tüm Kocaelili kadınlara da “Gelin birlikte yapalım” çağrısını da ihmal etmiyorlar. İzmit merkezde büyük bir yürüyüş yapmak ilk hedefleri; kız kardeşlerinin katledilmesinin hesabını sormak ve “helalleşmiyoruz” demek için. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gol kralı Tanju’ya TOKİ’den altın gol

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa