03 Ağustos 1999 21:00

'Cezaevi kapıları özgürlüğe açılmalı'

Tutuklu yakınları, çıkartılması planlanan af tasarısından siyasi tutukluların da yararlanması için faks eylemi düzenlediler.

Paylaş
'Cezaevi kapıları özgürlüğe açılmalı'
Tutuklu yakınları, çıkartılması planlanan af tasarısından siyasi tutukluların da yararlanması için faks eylemi düzenlediler. Cumhuriyet postanesi önünde dün toplanan tutuklu yakınları Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına, Adalet Bakanlığına faks çekip basın açıklaması yaptılar.
İHD Cezaevi Komisyonu adına açıklamayı yapan Mihriban Dilşen, Türkiye'de her alanda çözüm bekleyen sorunların olduğunu, sosyal, ekonomik demokratik anlamda henüz çözümlenmemiş bu sorunların toplumun tüm bireylerini etkilidiğini, var olan sistemin ise yozlaştığını, bireyci, maddiyatçı, kapkaççı, vurguncu anlayışların toplumda çoğaldığını belirtti. Bu sorunlara demokratik çözümler getirmek isteyenlerin en ağır şekilde cezalandırıldığını söyleyen Dilşen, planlanan af tasarısının bu koşullar içinde yürütüldüğünü ifade etti.
"Bu tasarı çözüm üretemediği için sağlıksızdır, sadece belli suçları kapsayan af tasarısı toplumdaki sorunları çözmekten uzak ve yanlıdır. Bu af tasarısı, toplumda büyük sorunlar yaşayan tutuklu yakınlarını derinden yaralayacak ve toplumun büyük bir kesimini yok sayacaktır" diyen Dilşen, Anayasa'nın 14. ve 87. maddesi ile Terörle Mücadele Yasası, Türk Ceza Kanunu ve diğer yasalardaki düşünçeyi suç sayan düzenlemelerin kaldırılması ve işkenceli ifadelerin kanıt olarak kabul edilmemesi gerektiğini vurguladı. Dilşen, "Çeteler, tetikciler, işkenceciler, faili mechul cinayet işleyenler, köy yakanlar, gözaltında kayıplara neden olanlar ve insanlığa karşı suç işleyenler dışında cezaevlerinin kapıları özgürlüğe açılmalıdır" dedi.
Basın açıklamasına EMEP, HADEP, ÖDP ve MKM destek verdi.
ÖNCEKİ HABER

Ayrımcı af değil, genel af çağrısı

SONRAKİ HABER

Türkiye için çölleşme ve kuraklık uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa