03 Ağustos 1999 21:00

Nemrut'a makyaj yapılıyor

Adıyaman'ın Kahta İlçesi'ndeki Nemrut Dağı'nda bulunan ve Dünya'nın 8. harikası olarak kabul edilen Commagene Krallığı dönemine ait eserler restore ediliyor.

Paylaş
Nemrut'a makyaj yapılıyor
Adıyaman'ın Kahta İlçesi'ndeki Nemrut Dağı'nda bulunan ve Dünya'nın 8'nci harikası olarak kabul edilen Commagene Krallığı dönemine ait eserler restore ediliyor.
Güneşin doğuş ve batışının en iyi izlendiği yer olduğu için binlerce turistin akınına uğrayan ancak ilgisizlik nedeniyle yıkılmaya yüz tutan heykellerin kurtarılması için Adıyaman Kültür Müdürlüğü harekete geçti. İki bin metre yükseliğindeki Nemrut Dağı'nın zirvesinde bulunan ve Commagene Krallığı döneminden kalma tarihi Kral ve tanrı heykelleri, yazıtlar ve benzeri tarihi eserlerin doğal afetler yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması üzerine başlatılan etüt çalışmalarına 1999 yılında hız verildi.Adıyaman İl Kültür Müdürü Mehmet Kaplan, Nemrut Dağı'nda 4 mimar tarafından ön hazırlık çalışması yapıldığını belirtti.
Kaplan, etüt çalışmalarının tamlanmasının ardından çevre düzenlemesi ve restorasyon çalışmalarına ağırlık verileceğine işaret ederek, şunları söyledi:
"Proje tamamen Nemrut'ta yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan eserlerin kurtarılması amaçlıdır. Nemrut'ta halen 4 mimar ön hazırlık çalışmaları yürütüyor. Kurtarma projesini ayrıca merkezi Hollanda'da bulunan Nemrut Vakfı, Dünya Bankası, Türk Demokrasi Vakfı destekliyor. Proje 60 milyar liraya mal olacak."
ÖNCEKİ HABER

'Kutsal Topraklar' belgeseli

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa