03 Ağustos 1999 21:00

Kampta bir damla olmak için

'Dünya Gençlerinin Ören Buluşması'na hazırlanan Antalya Genç Oyuncular Sahnesi ile tiyatro ve Ören buluşması üzerine konuştuk.

Paylaş
Kampta bir damla olmak için
Ahmet Açan
Mayıs ayında kurulan ve 24 Temmuz'da ilk oyununu sahneleyen Antalya Genç Oyuncular Sahnesi Tiyaro Grubu, 13-23 tarihleri arasında Balıkesir Zeytinlik'te gerçekleştirilecek olan 'Dünya Gençlerinin Ören Buluşması'na hazırlanıyor. Kısa bir zaman zarfında oyunlarını sahneye koymayı başaran genç oyuncuların, bu durumu, "Eğer insan kendine bir hedef belirlerse ve bu hedef amatör ruhla birleşince, insanın başaramayacağı şey yoktur bunu pratikte yaşadık" sözleriyle değerlendiriyor. Antalya Genç Oyuncular Sahnesi ile tiyatro ve Ören buluşması üzerine konuştuk.
Hedefiniz nedir?
Hıdır: Ören'de yapılacak olan gençlik kampına katkıda bulunmaktı. Çünkü, geçen yıl yapılan Bergama kampına katıldım ve orada hep söylenen ama gerçekleşmeyen bir şeyin gerçekleştiğini, dostluğu, barışı, kardeşliği, kollektif yaşamı gördüm.
Zeynep: İlk kez böyle bir kampa katılacağım, Bergama kampı anlatıldıkca heyecanlanıyorum. Kampa katkıda bulunmak için böyle bir çalışmayı tercih ettim. Çünkü bu grubta, 'Dünya Barışı için bir damla olmak' düşüncelerini taşıyan ve pratiğe dökmeye çalışan arkadaşlarımız var. Düşünsenize dünyadaki savaşları, sömürüyü, zulmü, eğitim sistemini, bunlara karşı durmaya çalışan, bu düşüncesini Ören'de dünya gençliği ile paylaşmaya giden beş tane genç. Benim de bunlarla beraber olmam gerekmez miydi? Elbetteki gerekir. Bende Ören'e " Barış İçin Bir Damla Olmaya" gidiyorum.
Özlem: Benim de hedefim Ören'de yapılacak kamptı. Kampa katılmak dünyada yaşanan savaşa , sömürüye, zulme bir karşı duruştur. Ben öğrenciyim, ezberci bir sistemde yetişiyorum. Eğitimde zaten fırsat eşitliği yok, herkes sadece kendisini düşünüyor. Kollektif yapılan bir şey yok. Oysa ben eğitiminde kollektif olacağını savunuyorum.
Gökhan: Kampa gitmek barışa kardeşliğe bir adım daha yaklaşmaktır. Tüm insanlık bu değerlere sıkı sıkıya sarılmak zorundadır. Çünkü insanca yaşayacak başka bir yerimiz yok. Bende öğrenciyim, onun için 'Haydi Demokratik Bilimsel Eğitim İstemeye' Ören'e gidelim diyorum.
Bu kampın yapılacağını nereden öğrendiniz?
Hıdır: Geçen yıl Bergama Kampı'na katıldığım için biliyordum sadece tarihini bilmiyordum. Onu da Evrensel Kültür Merkezi'nden öğrendim. Öğrendiğim zaman kampa genç arkadaşları da katmak gerektiğini düşündüm. Antalya Ören Kamp Komitesi'ne katıldım. Ve burada oyun sahneleyebileceğimizi söyledim. Zeynep'le çalışmalara başladık. Gördüğünüz gibi başarılı da olduk. Sahne gibi sorunumuz vardı, bu konuda Antalya Emeğin Partisi İl Örgütü bize destek verdi. Dekor, bilet, afiş basımı ve çalışmalarımızı rahat bir ortamda yapmamızı sağladılar. Antalya EMEP'e buradan teşekürlerimizi iletiyoruz. Bayan oyuncular el işi örme çanta yaptılar. Biz de stand açıp onları sattık. Ören Kamp tişörtlerini sattık. Kitle örgütlerini, sendikaları, odaları ve esnafları ziyaret ettik. Kamp hakkında bilgi verdik.
Söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Hıdır: Oyunumuz eleştirisel bir oyundu. Oyunun başında fotoğraflar sahneledik. Bu sahne fotoğraflarında güncel olayları işledik. Asalak yaşayan insanlar, öğrenci intiharı, gazeteciye saldırı, savaş cinayet ve kölelik konularını işledik. Oyunun sonunda izleyicilere kampı anlattık. Ayrıca oyunu sahnelemek için bizlere yardımcı olan ANSAN (Antalya Sanatçılar Derneği) yönetimine de teşekkür borçluyuz.
ÖNCEKİ HABER

'Özel üniversitelere beyin göçü için

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'dan TRT'ye "sansür" tepkisi: Adil olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa