03 Ağustos 1999 21:00

Birdal davasında sanıklar olay çıkardı

İHD eski Genel Başkanı Akın Birdal'a yönelik silahlı saldırı olayını gerçekleştiren de aralarında bulunduğu 17 sanığın yargılandığı davada, sanıklar olay çıkardı.

Paylaş
Birdal davasında sanıklar olay çıkardı
İHD eski Genel Başkanı Akın Birdal'a 12 Mayıs 1998 günü düzenlenen silahlı saldırı olayı ile ilgili olarak, "cürüm işlemek için silahlı çete oluşturdukları, siyasi amaçla adam öldürmeye tam teşebbüste bulundukları ve bu suçlara iştirak ettikleri" gerekçesiyle, 1 yıl ile 24 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları istemiyle, 17 sanığın yargılandığı davanın dünkü duruşmasında olay çıktı. Müdahil avukatlarının bulunduğu tarafa doğru yürüyen ve "Siz PKK'nın propagandasını yaparken nasıl oluyor? Şerefsizler... PKK'nın uşakları" diye bağıran tutuklu sanık Hasan Hasanoğlu duruşma salonundan çıkarıldı.
Ankara 1 No'lu DGM'de görülen davanın dünkü duruşmasına, 4 tutuklu sanık ve avukatları ile müdahil Akın Birdal'ın avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Türk İntikam Tugayı (TİT) ile ilgili olarak yazılan müzekkereye cevap geldiğini ve sanıklardan bir kısmının kurduğu iddia edilen TİT adlı örgütün, 1980'lerin başında kurulan örgütle ilgisi bulunmadığının bildirildiğini kaydetti. Başkan Karadeniz, sanık Mehmet Cemal Kulaksızoğlu hakkında Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'na yazılan müzekkereye de yanıt verildiğini belirterek, Kulaksızoğlu'nun MİT'te çalışmadığının bildirildiğini ifade etti.
Sanıklardan Semih Tufan Gülaltay'ın avukatı Cahit Torun, olayda "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" suçunun, maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını öne sürdü. Torun'un, sanıkların milli kaygılarla "sabıkalı" olduklarını iddia ettiği İnsan Hakları Derneği ile eski Genel Başkanı Birdal'ın hareketlerini durdurmak için, bir defaya mahsus bir araya geldiklerini söylemesi üzerine, müdahil avukatlarından Yusuf Alataş tepki gösterdi. Alataş, Torun'un savunma sınırları içinde kalmasını ve hakarette bulunmamasını istedi.
Hasanoğlu dışarı çıkarıldı
Alataş ile diğer müdahil avukatlarının tepkisi sürerken, tutuklu sanıklardan Hasan Hasanoğlu, oturduğu yerden kalkıp müdahil avukatlarının bulunduğu yöne doğru yürüyerek, "Siz PKK'nın propagandasını yaparken nasıl oluyor? Şerefsizler... PKK'nın uşakları" diye bağırdı. Bunun üzerine, Mahkeme Başkanı Karadeniz, sanığı duruşma salonundan çıkarttırırken sözlerini de tutanağa geçirdi. Karadeniz'in tahrik edici sözler kullanmaması konusunda uyardığı Torun, "çete" suçunun unsurlarının oluşmadığını yineleyerek, görevsizlik kararı verilmesini talep etti, müvekkili Gülaltay hakkında tahliye isteminde bulundu. Diğer sanık avukatları da duruşmada söz alarak, müvekkilerinin tahliyelerine karar verilmesini istediler.
Gürz tahliye edildi
Cumhuriyet Savcısı Zafer Yavuz'un sanıkların tutukluluk hallerinin devamını istediği duruşmada, verilen kısa aradan sonra kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Karadeniz, suçun niteliği ve delil durumuna göre tutuklu sanıklardan Selçuk Gürz'ün tahliye edildiğini bildirdi. Diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini belirten Karadeniz, duruşmanın 24 Ağustos 1999 tarihine ertelendiğini kaydetti. İddianamede, 17 sanık hakkında 1 yıl ile 24 yıl arasında değişen hapis cezaları talep ediliyor.
ÖNCEKİ HABER

Öcalan: 'Silahlı mücadeleyi bırakın'

SONRAKİ HABER

İngiltere'de bir tırda 1'i çocuk 39 kişinin cesedi bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa