03 Ağustos 1999 21:00

'Sivillere saldırıların sorumlusu UCK'

Merkezi Washington'da bulunan İnsan Hakları Gözlem (HRW) örgütü, Kosova'da Sırplar ve çingenelere yönelik olayların sorumlusunun UCK olduğunu açıkladı.

Paylaş
'Sivillere saldırıların sorumlusu UCK'
Merkezi Washington'da bulunan İnsan Hakları Gözlem (HRW) örgütü, Kosova'da Sırplar ve Çingenelere yönelik cinayet, kaçırma, tehdit ve dövme olaylarının sorumlusunun Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK) olduğunu açıkladı.
HRW tarafından yayınlanan raporda, ne UCK liderlerinin, ne de uluslararası "barış" gücünün, bölgede yaşanan şiddet olaylarını önlemek için çaba göstermediği vurgulandı.
Dün yayınlanan raporda, UCK üyelerinin, Sırplar ve Çingenelere yönelik saldırıları ayrıntılarıyla belgeleniyor. Raporda 40 Sırp ile 2 Çingene'nin öldürülmesi ve 30 dövme veya adam kaçırma olayı yer almakta. Saldırganlardan çoğunun UCK üniformaları giydiği veya kendilerini "UCK milisi" olarak tanıttığı belirtilirken, bunların bir bölümünün de UCK ile ilgisinin olmadığı dile getiriliyor. HRW, UCK liderliğini "şiddeti yönetmek" ile suçlamamakla birlikte, olayları durdurmak için gerekenlerin yapılmadığını dile getiriyor.
Amaç intikam almak
UCK üyelerinin gerçekleştirdiği eylemlerin temelde "intikam" amaçlı olduğu saptamasını yapan HRW, buradaki hedefin, Sırpları Kosova'dan kaçırmak olduğunu belirtiyor. NATO işgal birliklerinin bölgeye girmesinden bu yana, 100 bin civarında Sırp ve Çingene, Kosova'yı terketmek zorunda kaldı. HRW raporu, "Yeni ve hoşgörülü bir Kosova'nın yaratılmasına yönelik hiçbir çaba görülmemektedir" sözleriyle sona eriyor.
ÖNCEKİ HABER

Kazanın nedeni sinyal hatası!

SONRAKİ HABER

İzmir Emek Gençliğinden Menemen Belediye Başkanı’na ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa