02 Ağustos 1999 21:00

'Af tasarısı adaletsiz'

TYB Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Zarakolu, gündeme gelen sınırlı af yasa tasarısının yeterli olmadığını belirtti.

Paylaş
'Af tasarısı adaletsiz'
Türkiye Yayıncılar Birliği Yayınlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu, gündeme gelen sınırlı af yasa tasarısı taslağının olumlu ama yeterli olmadığını belirtti. "Devlet bir af çıkarmak istiyorsa kendisine yönelik suçlarla ilgili af çıkarmalıdır" diyen Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bahri Öztürk, sözkonusu yasanın bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.
Ragıp Zarakolu, yaptığı yazılı açıklamada, düşünce ve ifade özgürlüğünün bugün içinde bulunduğu durumun "yayıncılığı da tehdit altına soktuğunu" kaydederek, yayınlama özgürlüğünün, düşünce ve ifade özgürlüğünün yanında basın özgürlüğünün de ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.
Son günlerde gündeme gelen af yasa tasarısı hakkında meslek birliği olarak, görüşlerinin alınmamasını eleştiren Zarakolu, "Gündeme gelen sınırlı af tasarısı, düşünce suçlularının yakın dönemde cezaevine girmesini engellemesi, cezaevlerindekilerin serbest bırakılması bakımından elbette olumlu bir gelişmedir, ama yeterli değildir" dedi.
Sorunların bu şekilde kalıcı olarak çözülmeyeceğini de savunan Zarakolu, "Biz, basın yayın ve düşünce alanındaki tüm davaların ortadan kaldırılmasından yanayız. Yani bu alanda sınırsız af gündeme getirilmelidir" diye konuştu. Ragıp Zarakolu, kısmi af yasa tasarısının düşünce suçunu ortadan kaldıran değişikliklerle bütünleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, yayın camiasının en çok yüz yüze kaldığı Terörle Mücadele Yasası'nın 6, 7 ve 8. maddeleri ile TCK'nın 158, 159, 312, 175, 426 ve 427. maddeleri, Muzır Yasası, 5816 Sayılı Kanun'un da kaldırılmasını istediklerini kaydetti.
Adaletsiz ayrım
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bahri Öztürk, hazırlıkları sürdürülen af yasa tasarısıyla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de affın daima siyasi istismar konusu olduğunu kaydetti. Af konusunun siyasetçiler tarafından amacına aykırı kullanıldığını belirten Öztürk, "Devlet bir af çıkarmak istiyorsa kendisine yönelik suçlarla ilgili af çıkarmalıdır. Devletin, kendisine yönelik düşünce düzeyinde kalan suçları bile affetmezken, adam öldürme suçlarını affetmeye kalkışması anlaşılır gibi değildir" diye konuştu.
Söz konusu tasarıda 15 yaşına kadar olan sanık ve mahkûmlar ile 15 yaşın üstünde olan sanık ve mahkûmların iki ayrı başlık altında toplandığını belirten Öztürk, 15 yaşına kadar olan sanık ve mahkûmlar için genel bir affın sözkonusu olduğuna dikkat çekti. Öztürk, şöyle konuştu: "Eğer 0-15 yaş arasında sanık ve mahkûmların tamamının af edilmesi sözkonusu olacaksa bu mümkün değildir. Çünkü devlet aleyhine işlenen suçların sanıklarından bir kısmı 15 yaşından küçüktür. Bunların affı, Anayasa'nın 14. maddesine göre mümkün değildir. Bu nedenle asıl gündeme getirilmesi gereken genel af değil, genel bir şartla salıverme olmalıdır."
15 yaşından büyükler için suç tiplerine göre ceza indirimlerinin öngörüldüğünü belirten Öztürk, şunları kaydetti: "Yani bu tasarı taslağı bir nevi şartlı salıvermeyle af arasında ne olduğu belirsiz bir müessese olarak karşımıza çıkmaktadır. Tasarıda, suç grupları belirlenirken büyük adaletsizlikler yapılmıştır. Örneğin düşüncesinden ötürü sanık durumuna düşmüş veya mahkûm olmuş kimseler ceza indiriminden yararlanamazken, ağır suçlar işlemiş bulunan adi mahkûmlar indirimden yararlanmaktadır. Bunu kabul etmek mümkün değildir."
Prof. Öztürk, sözkonusu yasanın bir an önce çıkarılması gerektiğini, aksi halde yeni suçluların ortaya çıkmasına ve cezaevlerinde huzursuzlukların artmasına zemin hazırlanacağını sözlerine ekledi.
ÖNCEKİ HABER

Yaratıcı Drama'nın yeni sayısı çıktı

SONRAKİ HABER

Maltepe Belediyesi önünde direnen işçi belediyenin şikayeti üzerine gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa