01 Ağustos 1999 21:00

İzmir'de Türk-İş'e tepki

İzmir'de Türk-İş'e bağlı sendika şubeleri, Bayram Meral'in hükümetle uzlaşma tutumuna tepki gösteriyor.

Paylaş
İzmir'de Türk-İş'e tepki
İzmir'de Türk-İş'e bağlı sendika şubeleri, Bayram Meral'in hükümetle uzlaşma tutumuna tepki gösteriyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Türk-İş Bölge Temsilciliği'nde toplanan şube başkanları, tepkilerini dile getirdikleri bir deklerasyon hazırlayarak, Türk-İş Genel Merkezi'ne gönderdiler.
Tek Gıda-İş İzmir 6 No'lu Şube Başkanı Zaman Suyer, SSK'nın 'reform' adı altında tasfiye edilmesi girişimlerine Meral'in de destek vermesine, İzmir'deki sendikalar olarak karşı olduklarını bildirdi. Suyer, Türk-İş Bölge Temsilciliği'nde yapılan toplantıda, bu konudaki tepkilerini ifade eden bir yazı hazırladıklarını ve Türk-İş'e yolladıklarını belirtti.
Şubeler Platformu oluşturuluyor
Sendikalar olarak birlikte hareket etmek zorunda olduklarını dile getiren Suyer, "İzmir'de bu türden saldırılara karşı koymak için önümüzdeki günlerde 'Şubeler Platformu' oluşturmayı düşünüyoruz. Çünkü bizler bu yasa tasarısı üzerinde uzlaşma yapılacak bir durumun olmadığını düşünüyoruz" dedi.
Tes-İş İzmir 2 No'lu Şube Eğitim Sekreteri Erdal Ertaş da, şubelerinin Türk-İş'in tutumunu doğru bulmadıklarını belirterek, Şubeler Platformu'nun oluşumuna destek vereceklerini bildirdi. Ertaş önümüzdeki günlerde eylemler için önerilerde bulunacaklarını da bildirdi.
KESK mücadelede kararlı
KESK İzmir Şubeler Platformu adına yazılı açıklama yapan Dönem Sözcüsü Mevlüt Ülgen de, 30 Temmuz'da yapılan Emek Platformu toplantısında, Bayram Meral ve Türk Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay'ın tutumunu eleştirerek, "KESK, DİSK, TMMOB, TTB, TDHB, TEB ve TVHB tüm yapıcı çalışmalarına karşın, özellikle iki genel başkanın tutumu yüzünden toplantının sonuçsuz kalması bizleri üzmüştür" dedi.
Örgütlerin hafta sonu kendi içlerinde yapacakları değerlendirme sonucunda yeni eylem kararları alacaklarını belirten Ülgen, şöyle devam etti: "Hükümet Emek Platformu'nun taleplerini karşılamaktan uzaktır. Emek Platformu, sosyal güvenlik reformuna yalnızca yaş ve prim ödeme gün sayısı olarak bakmamış, taleplerini gerçek bir sosyal güvenlik reformu etrafında oluşturmuştur." KESK'in, tüm Emek Platformu üyelerini kararlarına sahip çıkmaya çağırdığını hatırlatan Ülgen, "KESK kararlılığını, Emek Platformu'nun kararlarına sahip çıkan örgütlerle sürdürecektir" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Uslu'dan Meral'e: 'Dalgakıran olma'

SONRAKİ HABER

DAY-MER'in 30. Kültür ve Sanat Festivali, geniş katılımlı resepsiyonla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa