01 Ağustos 1999 21:00

Uslu'dan Meral'e: 'Dalgakıran olma'

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'e seslenerek, "Yükselen mücadelenin önünde dalgakıran olmamalıdır" dedi.

Paylaş
Uslu'dan Meral'e: 'Dalgakıran olma'
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'in kazanım olarak değerlendirdiği değişikler başta olmak üzere, sosyal güvenlik reformu yasa tasarısının talepleri karşılamadığını, bu nedenle genel eylemlerin devam edeceğini bildirdi. Uslu, Bayram Meral'e, "Sayın Meral, yükselen emek mücadelesi önünde bir dalgakıran olmamalıdır" çağrısında bulundu.
Salim Uslu dün yaptığı yazılı açıklamada, "15 örgütten oluşan Emek Platformu'nun tüm siyasi farklılıkları bir kenara bırakarak, toplumun beklentileri doğrultusunda verdiği demokratik tepkiler de yasa tasarısına yansımamıştır" dedi. Özellikle geçiş dönemine ilişkin maddelerin kazanılmış haklardan geriye dönüş anlamına geldiğini vurgulayan Uslu, emeklilik yaşının yeni başlayanlar için 58-60 olarak belirlenmesinin, yine "mezarda emeklilik" anlamı taşıdığını vurguladı. Uslu, iş güvencesi, tahkim, sendikal güvence, özelleştirme ve zorunlu tasarruf gibi çalışanları yakından ilgilendiren konuların ise çalışanların acil talepleri olmasına karşın ya dikkate alınmadığını, ya da oyalama taktiğiyle zamana bırakıldığını dile getirdi.
Eylemler devam edecek
Taleplerin paket halinde kabul edilmesi için gayretli bir çabanın gösterilmediğini, bunun emek hareketi adına üzücü bir sonucu getirdiğini vurgulayan Uslu, "Hak-İş ve Türk-İş Başkanlar Kurulu ile Emek Platformu'nun, 30 Temmuz tarihli kararları ile 24 Temmuz'da Kızılay'da toplanan yüzbinlerce işçinin kararları doğrultusunda haklı taleplerimiz için genel eylemlerimiz devam edecektir. Sayın Meral, yükselen emek mücadelesi önünde bir dalgakıran olmamalıdır" dedi.
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, tasarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında tutanak tutulmayarak komisyon üyesi milletvekillerinin görüşlerinin kamuoyundan gizlendiğini belirterek, milletvekillerinin tasarının haklılığına inanmadığını, partilerinden gelen baskı sonucu birçok milletvekilinin görüşlerinin arkasında duramadıklarını ifade etti.
ÖNCEKİ HABER

Tank satışı Almanya'yı karıştırdı

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa