Malazgirt Belediyesi’nde TİS imzalandı

Malazgirt Belediyesi’nde TİS imzalandı

Malazgirt Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında toplusözleşme (TİS) imzalandı. Eşine şiddet uygulayan belediye çalışanının mali ve sosyal yardımlarının elinden alınacağı belirtilen sözleşmede, 8 Mart, 21 Mart ve 1 Eylül’de tüm çalışanlar ücretli izinli sayılacak.Muş’un Malazgirt Belediyesi ile Tüm Bel-Sen aras

Malazgirt Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında toplusözleşme (TİS) imzalandı. Eşine şiddet uygulayan belediye çalışanının mali ve sosyal yardımlarının elinden alınacağı belirtilen sözleşmede, 8 Mart, 21 Mart ve 1 Eylül’de tüm çalışanlar ücretli izinli sayılacak.

Muş’un Malazgirt Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında çalışanların sosyal ve demokratik haklarını iyileştirmeye yönelik toplusözleşmesi imzalandı. Malazgirt Belediyesi’nde yapılan imza törenine, Tüm Bel-Sen Muş Şube Başkanı Tekin Uygun, Malazgirt Belediye Başkanı M. Nuri Balcı ve Tüm Bel-Sen üyeleri katıldı. İmza töreninde kısa bir açıklama yapan Tüm Bel-Sen Muş Şube Başkanı Tekin Uygun, bundan sonra belediyelerle sınırlı kalmayarak bütün çalışma alanlarında toplusözleşme ve sendika mücadelelerini devam ettireceğini söyledi. Uygun, hükümet ve bazı sendikaların toplu görüşme sürecini, 12 Eylül referandumundan sonra toplusözleşme ayağına dönüştüğünü belirterek, “Hükümet ve sendikalar arasındaki görüşmeler devam ediyor. Umarım bu konuda olumlu gelişmeler olur. 30 yıldır bölgede bir savaş politikası yürütülüyor, inkar politikası uygulanıyor, bu inkar politikası bundan sonraki dönemlerde gözden geçirin diliyoruz. Savaşa ayrılan bütçenin kesinlikle sağlık, eğitim ve emekçilere aktarılması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda biz barışın sağlanması için elimizden gelen her gayreti her platformlarda dile getireceğiz” diye konuştu.

İmzalanan sözleşmede belediye çalışanlarının ailesinin şikâyeti üzerine aile içi şiddet uyguladığı tespit edildiği durumlarda, söz konusu çalışanın sözleşme hükümlerinde yer alan mali ve sosyal yardımlardan elde ettikleri elinden alınarak, bunlar çalışanın eşine ödenecek. Tüm Bel-Sen üyesi çalışanların almakta oldukları sosyal haklarına 300 TL ek ödenecektir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlar, 21 Mart Newroz bayramında tüm çalışanlar ücretli izinli sayılırlar. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde tüm çalışanlar ücretli izinli sayılacak. (MUŞ)

www.evrensel.net