01 Ağustos 1999 21:00

İşkence doğmamış bebeği öldürdü

Ümraniye Cezaevi'nde tutuklu bulunan ve tutuklanmadan önce yoğun işkence gören Filiz Çevik'in karnındaki bebeği öldü.

Paylaş
İşkence doğmamış bebeği öldürdü
Ümraniye Cezaevi'nde PKK üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan ve tutuklanması öncesi yoğun işkenceye maruz bırakılan Filiz Çevik'in bebeği doğmadan yaşamını yitirdi. 26 Temmuz Pazartesi günü akşam üstü fenalaşması üzerine Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırılan Filiz Çevik'e, karnındaki çocuk ölü olduğu halde müdahale edilmeden cezaevine geri gönderildi.
Gece saatlerinde tekrar fenalaşması üzerine Bayrampaşa Hastanesi'ne kaldırılan Çevik, buradan tekrar Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne sevk edildi ve çocuğu ameliyatla alındı. Filiz Çevik'in zehirlenme tehlikesini zor atlattığı belirtildi. Bebeğin ölümünü cezaevi ve hastane yetkililerinin konuyla ilgilenmemesine ve Çevik'e yapılan işkencelere bağlayan Avukat Ümmühan Yaşar, gazetemize konuya ilişkin yaptığı açıklamada suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.
İşkence gördü
6 Nisan 1999 tarihinde eşi Mehmet Canpolat ve Nasuh Yüce ile birlikte İpsala sınır kapısından Türkiye'ye giriş yaparken arabalarında bomba bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan Filiz Çevik bu sırada 5 aylık hamileydi. Çevik'in tutuklu bulunduğu süre içinde hastaneye gittiğini, yalnız muayenelerinin doktorlar tarafından "Daha zaman var" diyerek atlatıldığı belirtildi.
Çevik'in avukatı Ümmühan Yaşar dava sürecine yönelik şu açıklamayı yaptı: "İpsala sınır kapısından girişte arabaları polis tarafından aranmış. Aramada polis onları arabanın yanından uzaklaştırmış ve arabada bomba bulduğu iddiasıyla gözaltına almış. Çevik ve eşi ise 'Hayır böyle bir şey arabamızda yok' diyorlar. İpsala'da çok ağır işkence yapılıyor. Özellikle Filiz'in eşi olan ve üç kalp ameliyatı olan, kalbine pil takılı Mehmet Canpolat'a. Ölüm derecesine getiriliyorlar. Eşi Filiz Çevik'e de ağır işkence yaparak Canpolat'ın karşısına getirip suçlamayı kabul etmelerine zorluyorlar."
Tahliye isteği reddedildi
Çevik'in hamile olması nedeniyle cezaevinde mahkemeye gidiş gelişlerde zorlandığını, tahliye edilmesini istediklerini, ancak bunun reddedildiğini kaydeden Yaşar, 9 Temmuz'da yapılan duruşmada Filiz Çevik'in kendilerine yapılan ağır işkenceleri dile getirmesine rağmen bir soruşturma yürütülmediğini, kendilerinin ise hamile olduğundan dolayı talep ettikleri tahliye isteminin reddedildiğini belirtti.
Avukat Ümmühan Yaşar bebeğin asıl doğum tarihinin 20 Temmuz olmasına rağmen muayenelerde hiç ilgilenilmediğini, en son 26 Temmuz'da rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığında da bebeğin öldüğünün söylendiğini kaydeti. Yaşar bu süreçte de Çevik'e müdahale edilmediğini belirterek şöyle dedi: "Pazartesi akşamüstü Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırılıyor. Muayenede bebeğin öldüğü anlaşılmasına rağmen bir müdahale yapılmadan cezaevine geri gönderiliyor. Çevik'in gece tekrar fenalaşması üzerine bu sefer Bayrampaşa Hastanesi'ne kaldırılıp müdahale yapılmadan Haydarpaşa'ya sevkediliyor. Burada yapılan ameliyatla Çevik'in ölen bebeği alınıyor. Çevik bu arada zehirlenme tehlikesini atlatıyor. Bunların tutuklu diye bir insana yapılması doğru değil. Doktorların daha önce de muayene ettiği söyleniyor ama bebeğin ne zaman öldüğü de bilinmiyor."
Eşinin durumu da kötü
Eşinin de şu an sağlık durumunun iyi olmadığını söyleyen Yaşar, Canpolat'ın kalbinden rahatsız olduğunu, kanının da pıhtılaştığını vurguladı.
Müvekkillerine ağır işkencelerde bulunulduğunu söyleyen Yaşar, Adli Tıp raporlarının temiz çıkmasından dolayı bunu ispat edemediklerini kaydetti. Salı sabahı Çevik'le görüştüğünü bildiren Yaşar, Çevik'in vucudunda ameliyat izlerinin olduğunu, yürüyemediğini ve hayli bitkin olduğunu söyledi.
'Suç duyurusunda bulunacağız'
Yaşar, Çevik'in hemen cezaevine gönderildiğini ve kendisinin onu gördüğünde hayli bitkin olduğunu belirterek, cezaevinin yaşama koşullarının Çevik'in durumunda bir insan için iyi olmadığını söyledi.
Çevik'in ameliyattan çıkarılır çıkarılmaz tekrar cezaevine gönderilmesinin mantıklı olmadığını ifade eden Yaşar, "Çocuğun da gördüğü işkenceden dolayı kaybedildiğini sanıyoruz. Bunun için suç duyurusunda bulunacağız. Tabipler Odası'na bebek üzerinde otopsinin yapılabilmesi için başvurdum. Onlar dosyaları inceleyeceklerini söylediler. Hastaneden bebeğin kordon dolanmasından dolayı öldüğü söylendi. İhmalden kaynaklı bir ölüm varsa -ki bu önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak- bunun için gerekli tüm işlemleri yapacağız, ilgili yerlere başvuracağız" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Fındık kabuğu dolusu umutlar

SONRAKİ HABER

Kuru çaya yüzde 15 zam yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa