13 Ağustos 2011 07:18

Bakan Çelik’e sendikalaşma sorusu

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, “Sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, TBMM Başkanlığı’na, Çalışma ve Sosya

Bakan Çelik’e sendikalaşma sorusu

Paylaş

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, “Sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, TBMM Başkanlığı’na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) Nisan 2011 verileri dikkate alındığında Türkiye’de toplam 10 milyon 314 bin 95 kayıtlı işçinin çalıştığını, bu işçilerin ancak 922 bin 188’inin bir işçi sendikasına üye bulunmakta olduğunu belirten Köktürk, Bakan Çelik’e şu soruları yöneltti: “Ülkemizde sendikalaşma oranı yüzde 8.94’e karşılık gelmektedir. Sendikalaşmada rakamın bu kadar düşük olmasının nedeni nedir? Bu demokrasinin gelişmesi ve kökleşmesi bakımında normal bir durum mudur? ITUC raporlarına göre, Avrupa genelinde sendikal nedenlerle işten çıkartılmaların yüzde 60’ı Türkiye’de yaşanmaktadır. Bu raporda yer alan rakamlar doğru mudur? Bakanlığınızın sendikalı olduğu için işten atılanlarla ilgili herhangi bir araştırması ve önlemi var mıdır? İşsizliğin artması, taşeronlaşmanın olabildiğine çoğalması sendikalaşmanın önündeki engellerin başında gelmektedir, bu konuda hangi tedbirler alınmıştır? Taşeron firmalarda çalışanlar arasında sendikalaşma var mıdır, varsa oranı nedir?
Sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması konusunda herhangi bir çalışmanız var mıdır?” (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Sevmenin yaşatmak olduğu güne kadar bağıracağız!

SONRAKİ HABER

Koku maddesi sızıntısını gaz kaçağı sanan Karşıyakalılar panik yaşadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa