31 Temmuz 1999 21:00

'Soweto Aslanı' öldü

Gerçek adı Simon Nkabinde olan Mahlathini, Newcastle'da doğdu, ancak Johannesburg'un dışındaki Alexandra gecekondularında büyüdü.

Paylaş
'Soweto Aslanı' öldü
Robin Denselow - The Guardian
Güney Afrika müzikal tarihinin en önemli isimlerinden Mahlathini, 27 Temmuz'da, 62 yaşındayken hayatını kaybetti. Mahlathini, derin ve etkileyici sesiyle "Soweto Aslanı" ünvanını kazanmıştı. Grubu Mahotella Queens ile, özellikle '60'lı ve '70'li yıllarda popüler oldu ve ardından, '80'li yıllarda da uluslararası başarı kazandı.
Gerçek adı Simon Nkabinde olan Mahlathini, Newcastle'da doğdu, ancak Johannesburg'un dışındaki Alexandra gecekondularında büyüdü. Ailesi Swazi ve Zulu kabilelerindendi; şarkı söylemesini, genç yaşta yitirdiği babasından öğrendi. Eğitim masraflarını karşılayamadığı için okulu bırakmak zorunda kalan Mahlathini, geçici işlerde çalışmaya başladı. Apartheid döneminin tüm siyah işçileri gibi, o da, patronu tarafından imzalanmış bir bir geçiş belgesi taşımak zorundaydı.
Mahlathini'nin müzik kariyeri, düğün ve kutlamalarda dinlenen geleneksel bir koroda başladı. 15 yaşındayken, ağabeyi Zeph ve şarkıcı Aaron Lerole ile birlikte, Alexandra Black Mambazo grubunu kurdu. Oldukça tutulmuşlardı, ama Mahlathini, sömürüldüklerini ve hiç para kazanamadıklarını düşünüyordu.
'İnleme' tekniği
Sonraki birkaç yıl içinde, sesi olağanüstü bir değişim geçirdi ve derinleşti. Öyle ki, ailesi büyücülere kadar gitti. Güney Afrikalı şarkıcıların "inleme" tekniğini büyük bir ustalıkla kullanmaya başladı ve ultra-bas vokal tarzıyla, grubun ünlü şarkıcısı Aaron Lerole'yi gölgede bıraktı. Bu vokal tarzı, o yıllarda, Güney Afrikalı siyahların müziğindeki ayırdedici unsur olmuştu. Müzisyenler, yerel tarzlar ile Amerikalı siyahların rythm&blues tekniklerini birleştiriyorlardı. Mahlatini, sahne adı olarak "Boğa"yı seçti. Söylentilere göre, diğer müzisyenler, onun sesiyle başedebilmek için marihuana ve viski içip sahneye öyle çıkıyorlardı.
Mahotella Kraliçeleri
"Boğa"nın kazandığı ün, plak şirketlerinin de dikkatini çekti ve Mahlathini, Dark City Sisters gibi kadın gruplarının albümlerinde geri vokal olarak boy gösterdi. Kadınların hafif, armonik sesleri ile Mahlathini'nin bas sesi çok yaratıcı bir uyumdu; bu yeni bileşim, 1964 yılında, Mahotella Queens grubu ile zirveye yükseldi.
'60'lı ve '70'li yıllarda, Mahlathini ve Mahotella Queens, çıkardıkları albümlerle Güney Afrika müziğinde otorite oldular. Konserlerine onbinlerce insan geliyordu ve bu yıllarda, Mozambik ve Zimbabve'de de turneye çıktılar.
1970'lerin başında, kızların hepsi evlenince grup dağıldı, ama Mahlathini yoluna devam etti. O yıllarda, müzik piyasası disko furyası ile çalkalanmaya başlamıştı. 1980'li yıllarda, bu furya yüzünden müzikal kariyeri neredeyse sona ermek üzereydi; ama şans eseri Mahotella Queens yeniden müziğe döndü. Bir süre stüdyo grubu olarak çalıştılar ve 1986'da, unutulmaz Thokozile albümü çıktı.
Graceland'ın getirdikleri
Bu yıl, Güney Afrika müziği için oldukça önemliydi. Ünlü sanatçı Paul Simon Güney Afrikalı siyahların müziğine ilgi duymaya başlamıştı ve Mahlathini'nin yakın dostlarını, Graceland projesinde çalışmaya davet etti. Albümün uluslararası çapta başarısı, Güney Afrika müziğinin de uluslararasılaşmasını sağladı. Mahlathini ve Mahotella Queens, Avrupa ve ABD'de turneye çıktılar.
1987 yılında, Fransa'da Paris Soweto adlı albümü yaptılar. Ertesi yıl haziran ayında; aralarında Stevie Wonder, George Mİchael ve Peter Gabriel'in de bulunduğu müzik yıldızlarıyla, Londra'daki Wembley Arena'da, Nelson Mandela'nın 70. doğumgünü konserine katıldılar. Konser birçok ülke televizyonundan canlı yayınlandı ve Mandela'nın serbest bırakılması kampanyası için büyük destek oldu. Mahlathini, 1991 yılında New York'ta verdiği konserde yarım milyon izleyiciye şarkı söyledi.
Geçtiğimiz ekim ayında, dostu West Nkosi'yi kaybeden Mahlathini'nin şeker hastalığından ölümü, Güney Afrika müzikal tarihinde renkli bir dönemin de sona ermesi anlamına geliyor.
ÖNCEKİ HABER

Gençler Ören Buluşması'nda kararlı

SONRAKİ HABER

Kuş cennetine "tuzak" tepki topluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa