31 Temmuz 1999 21:00

ÖES'ten de uluslararası tahkime tepki

ÖES Genel Başkanı İzzettin Önder, kapitalizmin, krizi aşabilmek için, emeğe, kamu kesimine ve çevreye yönelik saldırılarını şiddetlendirerek sürdürdüğünü kaydetti.

Paylaş
ÖES'ten de uluslararası tahkime tepki
Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) Genel Başkanı İzzetin Önder, kapitalizmin, derinleşen krizini aşabilmek için, emeğe, kamu kesimine ve çevre ekonomilerine yönelik saldırılarını şiddetlendirerek sürdürdüğünü kaydetti. Önder önceki yaptığı yazılı açıklamada, sermayenin emeği metalaştırırken, bir yandan ücretleri bastırdığını, sosyal güvenlik sistemini çökerttiğini, diğer yandan da MAI hükümleri ile merkez ülkelerdeki işsizliği ülkelere taşımayı amaçladığını vurguladı.
Hükümetin Türkiye'yi MAI'ye ve 'tahkim' hükümlerine gözü kapalı olarak taşırken, ülkeyi ne tür bir karanlığa sürüklediği konusunda gerçekleri kamuoyundan gizlediğini belirten Önder, MAI'nin tamamlayıcı bir bütünü olma işlevine sahip 'tahkim' konusunu, konuyu bilen hassas çevrelerin tüm direnmelerine karşı, anlaşılmaz bir biçimde gündeme getirerek geçirmeye çalışan hükümet, ülkeyi ve halkı dönüşü olmayan bağımlılık temeline sokarken çok büyük bir tarihsel sorumluluk altına girmektedir" dedi. Önder, hükümetin almış olduğu son kararlar da dahil olarak, MAI, tahkim ve yapısal reform adı altında topluma sunulan sosyal güvenlik, tarım ve devletin küçültülmesi ve özelleştirme gibi konuların tümü ile bir bütünün parçaları olduğunu ve hiçbirinin gerçek anlamda ve ekonomiyi düzlüğe çıkartıcı reform olmadığı kanaatini taşıdıklarını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Tahkim'de oyun içinde oyun

SONRAKİ HABER

Erdoğan sahalara döndü: Valimize it dedirtmeyiz, herkes haddini bilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa