30 Temmuz 1999 21:00

Beybi Plastik'te taşerona son

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu Beybi Plastik Fabrikası'nda işveren ile Lastik-İş İstanbul Şube arasında süren toplusözleşme görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı.

Paylaş
Beybi Plastik'te taşerona son
Hasan Toprak
DİSK'e bağlı Lastik-İş Sendikası İstanbul Şubesi ile Beybi Plastik işvereni arasında süren toplusözleşme görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. İyi bir sözleşme imzaladıklarını söyleyen Lastik-İş İstanbul Şube yöneticilerinden Ahmet Sağdıç, sözleşme ile birlikte taşeron çalışmaya son verildiğini ve ücretlere yüzde 55 oranında zam yapıldığını söyledi.
Toplusözleşme görüşmelerinin normal süre içinde bitirilmesine taşeronun engel oluşturduğunu ifade eden Sağdıç, "Sağlıklı bir örgütlenme ve sözleşme için taşeronlaştırmaya son vermemiz gerekiyordu. Bu bizim için olmazsa olmaz koşuldu" diye konuştu.
Taşeron sana güle güle
Sözleşmenin hazırlık aşamalarını toplantılar yaparak işçilere aktardıklarını kaydeden Ahmet Sağdıç şöyle konuştu: "Şartlarımız kabul edilene kadar masaya oturmadık. Arkadaşlarımız işyerine her gün, "Yar saçların lüle lüle, taşeron sana güle güle", "Günün menüsü taşeron çorba", "Ya gidecek ya gidecek" gibi dövizler asarak kararlılıklarını dile getirdiler. Kararlılığımız karşısında işveren taşeron ile ilgili talebimizi kabul etti. Geriye iki madde kalmıştı; kıdem tazminatı ve ücret. Son görüşmemizde genel merkez yöneticilerimiz yukarıda konuşurken biz de aşağıda iş bırakarak sloganlar attık ve işveren bütün taleplerimizi kabul etti."
İşyeri Temsilcisi Arzu Görgülü ise işyerinde 200 işçinin çalıştığını ve işyerinde 4 taşeronun firmasının bulunduğuna dikkat çekti. Sosyal güvenlik reformu yasa tasarısı ile ilgili düşüncelerini de ifade eden Görgülü, sendikadan gelen bildirileri okuduklarını, genel eylemlere katıldıkları ve fabrika önünde yürüyüşler yaptıklarını kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

SSK'da Yaşar Okuyan operasyonu

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa