30 Temmuz 1999 21:00

Türk-İş işçiyle oynuyor

Hükümetle gizli görüşmelerinin ardından Başkanlar Kurulu'nu toplayan Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, yüzbinlerin "genel grev" talebini hiçe sayarak, geldikleri noktanın hükümet için "yumuşama" olduğunu savundu.

Paylaş
Türk-İş işçiyle oynuyor
Türk-İş, 24 Temmuz'da Kızılay'da toplanan 500 bin işçi ve emekçinin "genel grev" talebini hiçe sayarak, hükümet ile büyük ölçüde uzlaşmaya vardı. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümetin önceki gece sunduğu öneri ile Meclis'teki tasarıyı 'yumuşattığı'nı savunarak, "58-60 yaş konusunda kararlıyız ancak, hükümetin mevcut çalışanlar için sunduğu öneriler bizim istediğimize yakın" dedi.
Türk-İş Genel Merkezi'nde dün sabah saatlerinde toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu, hükümetin önceki gece Bayram Meral'e sunduğu önerileri büyük ölçüde kabul ederek, Emek Platformu'nda üzerinde anlaşılan ve 24 Temmuz mitinginde 500 bin işçi ve emekçinin, sorunun tek çözüm yolu olarak gördüğünü ilan ettiği "genel grev"i erteledi.
'Hükümet olumlu adım attı'
Yaklaşık dört saat süren Başkanlar Kurulu toplantısının ardından bir açıklama yapan Meral, hükümetin yaptığı yeni değişikliklerin kendilerini tam anlamıyla tatmin etmediğini, ancak kendi istedikleri taleplere büyük ölçüde yakın önerilerin geldiğini söyleyerek, 58-60 yaş konusunu kabul etmemekte ise kesinlikle kararlı olduklarını vurguladı. "Mezarda emeklilik dediğimiz konu aynen devam etmektedir" diye konuşan Meral, tahkim ve özelleştirme konularında ise Türk-İş Yönetim Kurulu'nun önümüzdeki günlerde gerekli çalışmayı yapacağını ve Başkanlar Kurulu'na sunacağını belirtti.
Hükümet ile yapılan görüşmelerde iş güvencesi, kayıtdışı istihdamın önlenmesi ve kayıt altına alınması ile sendikal haklar konusunda taahhütlerde bulunulduğunu açıklayan Meral, hükümetin verdiği sözü tutmaması halinde, Başkanlar Kurulu'nun yeniden toplanacağı ve üretimden gelen gücünü kullanılacağını söyledi. Meral, "Türk-İş aldığı kararları bugüne kadar yerine getirmiştir, bundan sonra da getirecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.
58-60 yaş konusunda hükümetle anlaştıkları yolunda haberler çıktığının hatırlatılması üzerine Meral, "Yeni işe girecekler için getirilen 58-60 yaşı, kesinlikle kabul etmiyoruz. Bunun dışındaki önerilere sıcak bakıyoruz. Bizim sorunumuz kısa süreli çalışan arkadaşlarımızdı. Bu konuda da hükümetin önerileri eskisinden daha iyi" görüşünü savundu.
Hükümetin geri adım atmama konusunda tutum aldığı taktirde Türk-İş'in tavrının ne olacağının sorulması üzerine ise Bayram Meral, daha önce söylediklerini tekrarlayarak sadece "Gerekli adımı atacağız" demekle yetindi. Meral ayrıca, TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu'nun sunulan tasarıda hiçbir değişiklik yapmayarak beklemesini, Türk-İş'in alacağı kararlarının dikkate alınması olarak yorumladı. Bayram Meral tahkim ile ilgili bir soruya ise, "Biz milletvekillerine düşüncelerimizi anlattık. Onlar ne düşünüyor. Kusura bakmayın ama bütün ülkenin sorunlarının çözüm merci i Türk-İş değil. Böyle düşünmenizden mutluluk duyuyorum ama, milletvekillerinin hepsi de ülkesinin zararına çalışmıyor. Onlar karar verecek" cevabını verdi.
ÖNCEKİ HABER

Demiryollarına Marshall darbesi

SONRAKİ HABER

Kadıköy'de Suruç anmasına polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa