30 Temmuz 1999 21:00

Demiryollarına Marshall darbesi

Çevre kirliliği ve trafik kazaları açısından daha avantajlı olan ve 1950'lerden itibaren ihmal edilen demiryollarının yeniden yapılandırılmasının gerektiği bildirildi.

Paylaş
Demiryollarına Marshall darbesi
Çevre kirliliği ve trafik kazaları açısından daha avantajlı olmasına karşın, 1950'li yıllardan itibaren ihmal edilen demiryollarının yeniden yapılandırılmasının gerektiği bildirildi.
Demiryolları dökülüyor
Ulaşım Politikalarının gözden geçirilmesini isteyen Birleşik Taşımacılık Sendikası Genel Sektereti Süleyman Eryılmaz, demiryollarının döküldüğünü bildirdi. Ulus ötesi şirketlerin, dünya otomotiv sektörünün ve petrol sektörünün, Türkiye gibi ekonomileri dışa bağımlı gelişmekte olan ülkeler ile az gelişmiş ülkelere, karayolu ulaşımını dayattığını bildirdi. Demiryollarının kâr mantığı ile işletilmesi ve özelleştirilmesine karşı çıkan Eryılmaz, şöyle devam etti: "Ulaşım sektörü, kamu sektörü olduğu için demiryollarının devletin elinde yürütülmesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde kârlı ulaşım aracı olarak kullanılmaz. Ekonomiye başka katkıları var. Trafik kazalarının azalması katkısı, insan kaybını ve diğer madde kayıpları engeller. O yüzden katma değeri çok daha fazla. Bilanço kârının olup olmamasına bakılmalıdır. Bu açıdan ulusal bir önemi var."
Yatırım yapılmıyor
Demiryollarında personel sıkıntısı yaşandığını, eski teknoloji ile çalışıldığını vurgulayan Eryılmaz, yatırım yapılmadığı için işletme sisteminin çöktüğünü söyledi. Eryılmaz, "Bu demiryollarının kötü olduğu anlamına gelmiyor. Teknolojik gelişmelerin ve yatırımların yapılması gerekiyor. Devletin de hâlâ ısrarla yatırım için karayollarına pay ayırması yüzünden, demiryolları kaderine terk edilmiş. Bu gidişle demiryolları kapatılacak, nostaljik olarak kalacak. Altyapısı, elektrifikasyon ve sinyalizasyonu muhakkak yapılmalıdır" diye konuştu.
Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner de yaptığı açıklamada, şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığında "inanılmaz derece dengesizlik" olduğunu belirterek, "Taşımacılığın yüzde 90-95'i karayollarında, geri kalan yüzde 5'lik kısmıda demiryolu, denizyolu ve havayolu ile yapılıyor" dedi. Demiryoluna yeniden ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çeken Güner, şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığının, özendirilmesini istedi.
ÖNCEKİ HABER

TOBB hükümeti kutladı

SONRAKİ HABER

Hakkari'de eylem ve etkinliklere bir ay yasak getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa