30 Temmuz 1999 21:00

G. Afrika'da gündem grev

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, hükümetin sefalet zammı dayattığı yüzbinlerce işçi ve emekçinin tepkisi büyüyor.

Paylaş
G. Afrika'da gündem grev
Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, hükümetin sefalet zammı dayattığı yüzbinlerce işçi ve emekçinin tepkisi büyüyor. Hükümetin yüzde 6'lık zam önerisini reddeden ve yaşanabilir bir ücret isteyen 500 bin işçi ve emekçi, önceki gün iş bıraktı.
Greve katılanların çoğunun işçilerden oluştuğu ancak eğitim, sağlık emekçileri ile yargı işkolu çalışanlarının eyleme büyük destek verdiği öğrenildi.
Sağlık emekçileri, eylem süresince sadece acil hizmet verirken, öğretmenler sendikası Başkanı Willie Madisha, sendikaya üye onbinlerce öğretmenin tümünün sabah saatinde sınıflarına girip, öğrencilerine neden grev yaptıklarını anlattıklarını, daha sonra da meydanlara çıktıklarını aktardı.
Sendika temsilcileri, hükümetin tavrını devam ettirmesi durumunda yeni eylemler yapacaklarını açıkladı. Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan eylemlere, Güney Afrika Demokratik Öğretmenler Sendikası, Polis ve Cezaevi Memurları Sendikası ve Ulusal Eğitim, Sağlık ve Birleşik İşçiler Sendikası destek vereceğini açıklamış durumda.
ANC, işçilere sırtını döndü
Güney Afrika'da işçi ve memur sendikaları, ırkçılığa karşı mücadelenin en yoğun olarak yaşandığı dönemlerde, liderliğini Nelson Mandela'nın yaptığı Afrika Ulusal Kongresi (ANC)'nin ve Komünist Partisi'nin en önemli birleşenlerini oluşturdular.
Ancak 1994'te iktidara geldikten sonra, işçilerden aldığı desteği unutan ve serbest piyasa politikaları uygulamaya girişen ANC, işçilerin tepkisini çekmeye başladı. Bugün ülkede geniş çaplı özelleştirme planları hayata geçirilmeye çalışılırken, kitlesel işten atmalar yaşanıyor ve çalışanlara sefalet ücreti dayatılıyor.
ÖNCEKİ HABER

Miloseviç muhalifleri birleşemiyor

SONRAKİ HABER

Finlandiya, el Hol kampındaki IŞİD’lileri tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa