Başpınar halkı yıkıma izin vermeyecek

Başpınar halkı yıkıma izin vermeyecek

BAŞPINAR mahallesi halkı, evlerinin Kentsel Dönüşüm Projesi’yle yıkılmak istenmesine tepkili. Altındağ Belediyesi önünde eylem yapan vatandaşlar, Belediye’nin kendilerine verdiği sözü tutmaması nedeniyle mağdur edildiklerini belirtti.Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Başpınar Mahallesi halkı bugünlerde y

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Başpınar Mahallesi halkı bugünlerde yıkım haberleriyle yatıp kalkıyor. Son iki ay içinde Altındağ Belediyesi’nden “evlerinizi terkedin” anlamına gelen tebligatlar alan mahalleli, belediye önünde eylem yaptı. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile daha önce görüştüklerini ancak Tiryaki’nin sonradan yapılan sözlü anlaşmaya uymadığını belirten vatandaşlar, yıkımı istemediklerini dile getirdi. 40 yıldır aynı evlerde yaşadıklarını ve tapuları olduğunu belirten Başpınarlılar, Başkan Tiryaki’yle tekrar görüşmek istediklerini ifade etti.

‘BELİRSİZLİK HAKİM’

Mahalleli adına açıklama yapan Erdal Polat, Kentsel Dönüşüm Projesi’yle arsalarının başka parsellere kaydırıldığını belirtti. Belediyeyle TOKİ’nin anlaştığını ve evlere tebligat gönderildiğini kaydeden Polat, alacakları evlere karşılık ne kadar arsa vereceklerini ve ne kadar borçlanacaklarını bilmediklerini söyledi. “Encümen kararında geçen 140-170 metre kare arsaya bir daire ve konut tahsisi sözleşmesinde yazılan 3+1 kat planında daire verileceği vaadi boşlukta durmaktadır” diyen Polat, dairelerin net kullanım alanı büyüklüklerinin belirtilmediğine dikkat çekti. Polat, verileceği vaat edilen dairelerin kalitesi hakkında da hiçbir fikirleri olmadığını kaydederek, dairelerin proje planında nerede yer aldığının da belirsiz olduğunu vurguladı.

‘ENKAZ BEDELİ DE YOK’
Kentsel Dönüşüm Projeleri’nde evleri yıkılanlara enkaz bedeli verildiğine dikkat çeken Polat, “enkaz bedeli uygulaması yapılmayacağı söylenmektedir. Oysaki benzeri birçok projede enkaz bedeli uygulaması yapılmaktadır. Neden yapılamayacağına dair hiçbir açıklama da yok” dedi. Belediye’nin vatandaşın sesine kulak vermesini isteyen Polat, belediyenin bir yandan kendileriyle görüşürken, diğer yandan yıkım kararını evlere göndermesini eleştirdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net