29 Temmuz 1999 21:00

Af tasarısının ayrıntılarını tartışıyor

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, hükümet ortakları ile af yasası konusunda ilke mutabakatına vardıklarını bildirdi.

Paylaş
Af tasarısının ayrıntılarını tartışıyor
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, hükümet ortakları MHP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ile af yasası konusunda ilke mutabakatına vardıklarını bildirdi.
Adalet Bakanı Türk, Meclis'te gazetecilerin soruları üzerine, af yasası konusunda çıkan haberler arasında doğru olanı da olmayanı da bulunduğunu bildirerek, "İlke mutabakatı dışında bir anlaşmaya varılmadığı için, açıklama yapmayı doğru bulmuyorum" dedi.
Adalet Bakanı Türk, tutuklu ve hükümlüleri, üretken insanlar olarak yeniden topluma kazandırmak için, Cumhuriyetin 75. yıldönümü nedeniyle bir af kanunu çıkartmak konusunda koalisyon ortakları olarak anlaştıklarını söyledi. Af tasarısı taslağı üzerinde, her üç partinin uzmanlarının çalıştığını bildiren Türk, daha önce çıkartılan af kanunları da dikkate alınarak, çıkartılacak af kanununda toplum vicdanını rahatsız edecek hususların yer almayacağını belirtti.
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, adam öldürmek, aile cürmü, ırza tecavüz, orman suçları, terörle mücadele yasası kapsamında görülen suçlar ile sahtekârlık suçlarının af kapsamı dışında tutulacağını, ancak bu suçlarda ceza indirimine gidilebileceğini anlattı.
ÖNCEKİ HABER

EMEP, valilikten keyfi baskıların

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa