29 Temmuz 1999 21:00

Tamil milletvekili öldürüldü

Sri Lanka'da Tamil Birleşik Kurtuluş Cephesi (TULF) Milletvekili Neelan Thiruchelvam, kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından düzenlenen intihar saldırısında öldürüldü.

Paylaş
Tamil milletvekili öldürüldü
Sri Lanka'da bağımsızlık mücadelesi yürüten, Tamil halkının devletle uzlaşması gerektiğini savunan Tamil Birleşik Kurtuluş Cephesi (TULF) Milletvekili Neelan Thiruchelvam, kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından düzenlenen intihar saldırısında öldürüldü. Polis tarafından yapılan açıklamada, dün sabah erken saatlerde otomobiliyle kırmızı ışıkta duran milletvekilinin, yanına yaklaşan kimliği belirsiz bir kişinin üzerindeki bombayı patlatması sonucu olay yerinde hayatını kaybettiği belirtildi. Saldırıda, Thiruchelvam'ın koruması ve şoförü ile 3 polisin yaralandığını kaydeden polis yetkilileri, çevrede bulunan 3 aracın da hasar gördüğünü ifade ettiler.
Aracın içine atladı
Olayın sorumluluğunu üstlenen herhangi bir örgüt olmazken, polis bölgede araştırma başlattı. Görgü tanıkları, Thiruchelvam'ın aracının kırmızı ışıkta durduğunu, tam bu sırada motosikletle milletvekilinin yanına yaklaşan iki kişiden birinin, milletvekilinin aracının içine atlayarak üzerindeki bombaları patlattığını kaydettiler.
Motosikleti kullanan diğer kişinin ise kaçtığını kaydeden görgü tanıkları, "Saldırgan aracın üstüne atladığında, araç duruyordu" dediler.
Harvard Üniversitesi mezunu bir avukat olan Thiruchelvam, Sri Lanka parlamentosunda anayasal reformlar komitesi üyeliğinin yanı sıra, merkezi başkent Colombo'da bulunan Uluslararası Etnik Çalışmalar Merkezi başkanlığını yürütüyordu.
ÖNCEKİ HABER

Kolombiya ordusu kontralaşıyor

SONRAKİ HABER

AKP kongrelerinde halkın ekmeğini yemişler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa