28 Temmuz 1999 21:00

HADEP'li başkan AİHM yolunda

Diyarbakır'ın Lice ilçesi belediye başkanlığına seçilmesine rağmen görevinden alınan HADEP'li Zeynel Bağır, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını bildirdi.

Paylaş
HADEP'li başkan AİHM yolunda
Diyarbakır'ın Lice ilçesi belediye başkanlığına seçilmesine rağmen görevinden alınan HADEP'li Zeynel Bağır, YSK'ya yaptığı itirazın reddedilmesi üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracağını bildirdi.
18 Nisan seçimlerinde Diyarbakır'ın Lice ilçesinden belediye başkanı seçilen HADEP'li Zeynel Bağır, 1989 yılında bir yaralama olayına karıştığı iddiasıyla Yüksek Seçim Kurulu tarafından görevinden alınması üzerine, bu kararın düzeltilmesi için YSK'ya itiraz dilekçesi sundu. İtiraz dilekçesinin YSK Başkanı Tufan Algan tarafından cevaplandırıldığını söyleyen Zeynel Bağır, cevapta kararın kesin olması nedeniyle reddedildiğinin yazıldığını bildirdi.
YSK Başkanı Tufan Algan'ın, Anayasa'nın 79. ve 298 Sayılı Kanun'un 111 ile 132/4. maddelerine göre, "YSK'nın aldığı kararların kesin olması" nedeniyle, itiraz dilekçesinin reddedildiğini bildirdiği cevap metninde şöyle denildi: "Hukuk açısından kesin yargı kararı demek, o kararın artık ne karar veren yargı yeri, ne de bir başka yargı mercii tarafından her ne sebeple olursa olsun incelenmesini yasak ettiği karar demektir. YSK kararlarının, şikayet, itiraz, karar düzeltme, tavzih ve yeniden inceleme yoluyla ele alınmasına imkân vermemiştir. Bu nedenle istemin incelenmeksizin oybirliği ile reddine karar verilmiştir."
YSK'nın başvuru dilekçesini inceleme gereği bile duymadığını kaydeden Bağır da, uzman hukukçuların görevine iadesi konusunda bir engelin bulunmadığını söylediklerini belirtti. Bağır, "Dilekçeyi Kurul incelemiş olsaydı, haklı olduğumuz anlaşılacak ve lehimize yönelik bir karar verilecekti. Maruz kaldığım haksızlık karşısında AİHM'e başvurup, hakkımda bu kararı alanların mahkûm olacağına inanıyorum" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Türkiye-İtalya ilişkilerinde olumlu hava

SONRAKİ HABER

CHP’li Müzeyyen Şevkin, sel felaketiyle ilgili Meclis Araştırması istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa