28 Temmuz 1999 21:00

Barak Netanyahu'yu aratmıyor

Filistin lideri Yaser Arafat ile görüşen İsrail Başbakanı Ehud Barak, Wye Anlaşması'nın 'gözden geçirilmesini' talep etti.

Paylaş
Barak Netanyahu'yu aratmıyor
Filistin Özerk Yönetimi lideri Yaser Arafat ile İsrail Başbakanı Ehud Barak, Gazze sınırındaki Erez kontrol noktasında bir araya geldiler. Önceki gün gerçekleşen görüşmede, Barak tarafından öne sürülen talepler, yeni İsrail liderinin Netanyahu'yu aratmayacağını gösterdi. Arafat ise, Barak'ın talepleri karşısında kararlı tutum gösteremedi ve değerlendirme için süre istedi.
Yerleşimcileri korumak
İlk kez bir araya gelen iki liderin gündemi de, Filistin değil İsrail tarafından belirlendi. İsrail Başbakanı Barak, Arafat'tan, geçtiğimiz ekim ayında imzalanan Wye Anlaşması'nın "gözden geçirilmesini" istedi. Barak, Netanyahu'nun altına imza attığı bu anlaşmanın uygulanması halinde, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinin "Filistin köyleri tarafından kuşatılacağını" ve buralarda yaşayan ırkçı-gerici Yahudi milislerin, can güvenliklerinin olmayacağını iddia etti. Barak ayrıca, İsrail ordusunun Batı Şeria'dan "yüzde 11 oranındaki, iki geri çekilmeyi üst üste gerçekleştirmesinin sakıncalı olacağını" öne sürdü. Bu iddianın gerekçesi, "geri çekilmenin sağcı muhalefetin tepkisini çekerek, nihai statü görüşmelerini etkileyebileceği" olarak açıklandı.
Yerleşim inşaatları sürüyor
Eski Başbakan Netanyahu, yüzde 2 oranındaki ilk geri çekilmeyi gerçekleştirdikten sonra anlaşmayı uygulamayı dondurmuştu. "Barış sürecinin tıkanması" olarak nitelenen bu gelişmenin ardından, Batı Şeria ve diğer Filistin topraklarına, silahlı Yahudi milisler yerleştirme politikasına hız verilmişti. Oslo görüşmelerinde kararlaştırılan sürecin çok gerisine düşen Wye Anlaşması'nın dahi değiştirilmesini talep eden Barak, yine de tepkileri önlemek için, "Filistin tarafı anlaşmanın değiştirilmesini kabul etmezse, Wye'ın imzalandığı şekilde uygulanacağı konusunda, Filistin liderine ve Washington'a güvence verdiğini" söyledi. Arafat ise, böylesi bir talep karşısında bile kararlı bir tutum alamayarak, Barak'a yanıt vermek için "iki hafta süre" istedi.
İlginç tavizler!
İsrail gazetelerinde dün yayınlanan haberlere göre, Barak, Wye'da yapılacak değişiklikler karşılığında Arafat'a "ilginç tavizler" de önerdi. Bu tavizler arasında, Batı Şeria'dan yüzde 5 oranında geri çekilme, İsrail'deki Filistinli tutukluların salıverilmesi ve Gazze ile Batı Şeria arasında sağlanması planlanan serbest geçişin "hemen" gerçekleştirilmesi bulunuyor. Bu "taviz"lerin tümü ve daha fazlası, Wye Anlaşması'nın maddeleri arasında zaten bulunuyordu.
ÖNCEKİ HABER

'Sütsüz' Sütlüce!

SONRAKİ HABER

"Suudi Arabistan bir gazeteci öldürdü ve Trump bunu önemsemiş gözükmüyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa