27 Temmuz 1999 21:00

'Tahkim geri çekilsin'

TMMOB Mimarlar Odası açıklamasında, ülkeyi uluslararası yağmaya açmak anlamına gelen uluslararası tahkimin geri çekilmesini istendi.

Paylaş
'Tahkim geri çekilsin'
Mimarlar, ülkeyi uluslararası yağmaya açmak anlamına gelen uluslararası tahkimin geri çekilmesini istediler.
TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu ile mimar odaları şubelerinin yönetim kurulu başkanları, 24-25 Temmuz tarihleri arasında Antalya'nın Belek İlçesi'nde yaptıkları toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Mimarlar, sonuç bildirgesinin tamamını uluslararası tahkime ayırdı. Bildirgede yapılan değerlendirmede, uluslararası tahkimin ulusal değerlerin ayrıcalıklı yatırımlar yoluyla yağmalanmasına peşinen onay vermek olduğuna dikkat çekildi. Tahkim kurumunda görev yapacak olan uluslararası hakemlerin, kamu yararını göz ardı edecekleri belirtilen bildirgede, bu tutumun Türkiye'yi "küresel" bir yağmanın kucağına sürükleyeceği vurgulandı.
ABD söyledi hükümet yaptı
Tahkim yasası ile Danıştay'ın işlevsizleştirilmeye çalışıldığının hatırlatıldığı sonuç bildirgesinde, yakın geçmişte ABD'li siyasetçilerin "Danıştayı'nızı kaldırın" dediği hatırlatılarak, "Bu açıklamalar henüz toplumsal bellekte çok tazeyken, hükümetin aynı yönde Anayasa değişikliğini gündeme getirmesi, Cumhuriyet hükümeti olma niteliği ile açıkça çelişmektedir" denildi.
Mimarlar sonuç bildirgesinde, uluslararası tahkimin kendi alanlarına olan etkilerini de şu şekilde değerlendirdi: "SİT'lerde ve korunması gerekli diğer alanlarda, rant ekonomisinin yağmacı mantığına uygun olarak yapılmak istenen ve hatta izin verilen birçok tesis, bina, iş merkezi, montaj fabrikaları vb. gibi ulusal ve toplumsal haklara saygısız yatırımlar için de açtığımız davalarda, bu girişimleri Anayasa'ya aykırı bularak durdurma kararı veren tahkim hakemleri değil, Danıştay yargıçlarıdır."
Mimarlar, uluslararası tahkimin ulusal bağımsızlığa açık bir saygıszlık ve tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, Anayasa değişikliğini öngören teklifin derhal Meclis'ten geri çekilmesini talep ettiler.
ÖNCEKİ HABER

Emekli maaşı, gıda harcamasına

SONRAKİ HABER

Erdoğan sahalara döndü: Valimize it dedirtmeyiz, herkes haddini bilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa