27 Temmuz 1999 21:00

'Önünüz karanlık farlarınızı yakın'

Şair Sunay Akın, Londra'da Türkiye ve Kürdistan Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER)'nin düzenlediği "Irkçılığa Karşı Hep Birlikte" Festivali'ndeydi.

Paylaş
'Önünüz karanlık farlarınızı yakın'
Arif Bektaş
Araştırmacı Şair Sunay Akın, Londra'da Türkiye ve Kürdistan Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER)'nin düzenlediği "Irkçılığa Karşı Hep Birlikte" Festivali çerçevesinde, Kuzey Londra'da yaptığı söyleşi, işçi sınıfı ve emekçilerin yaratıcılığının önemi ile başladı. Stoke Newington Town Hall'da yapılan söyleşiye 200 kişi katıldı.
Hz. Ali ve Hacı Bektaş-i Veli'nin vejetaryan olduklarını belirterek, Ali'nin aslanla olan bağlantısını ve Hacı Bektaş-i Veli'nin geyiklerle olan dostluğuna vurgu yapan Sunay Akın, hayvan sevgisini anlattıktan sonra, Aleksander Puşkin'in Erzurum günlerine geçti. Uzay bilimcisi James Irvin'in Türkiye gezisinde, basının tutumunu ve İncirlik zaten varken, Türk basınının İrvin için "Ağrı Dağı'na gizliden silah yerleştiriyor" gibi açıklamalarının ne kadar saçma olduğunu söyleyen Akın, "Adamlar İncirlik'e açıktan silah yerleştiriyorlar. Neden, Ağrı Dağı'na gizliden silah yerleştirsinler?" dedi.
Her şeyi sorgulamak ve öğrenmenin önemine değinen Sunay Akın, Osmanlı'nın, Japonya Kralı'na gönderdiği hediyelerin hikâyesini de, dinleyicilerin pür dikkat dinlemesi eşliğinde anlattı. Ertuğrul Gemisi ile gönderilen hediyeler, yerine ulaşmıştı. Fakat, hiç kimse bu ahşap geminin gidipte geri döneceğine inanmamıştı. Hatta, İstanbul'da hazır bekleyen zırhlı gemileri, "Bunlar Osmanlı'ya ait değil, onurumuz kırılır" diyerek göndermeyen devlet erkânı bile. Japonya'ya kadar gemi gitmişti. Geminin gitmesini sağlayan, geminin yeterli sağlamlıkta olması değil, gemiye tahsis edilen 5-10 marangozun çabaları olmuştu. Japonlar buna çok şaşırmışlardı ve "Mucize bir kez olur, bu gemi ile geri dönemezsiniz" demişlerdi. Marangozların da artık yapacakları bir şey kalmamıştı ve 502 kişi devlet tarafından resmen ölüme gönderilmişti. Bu olaydan sonra Anadolu'da seslerini yükseltmeye başlayan aydınların mücadelesinin ilk adımlar olduğunu söyleyen Sunay Akın, "Emekçiler yüzemez denen bir gemiyi, Japonya'ya kadar yüzdürdüler" dedi.
Sık sık dinleyenlere sorular sorarak ve sohbet havasında söyleşisini sürdüren Sunay Akın'a olan ilgi verdiği mesajlarla bütünleşti. Sürekli araştırıp sorgulamak gerektiğini ifade eden Akın, "Önünüz karanlık, farlarınızı yakın" diyerek söyleşisini bitirdi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ne kadar reklam o kadar kitap...

SONRAKİ HABER

İskenderiye Yazıları'nda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...