27 Temmuz 1999 21:00

Patronlar esneklikte ısrarlı

İş Yasası'nın 'katı' olduğunu öne süren patronlar esnek çalışmayı tekrar tartışmaya açarak buna olanak sağlayacak yasal düzenlemeler istiyorlar.

Paylaş
Patronlar esneklikte ısrarlı
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), esnek çalışma konusunu tekrar tartışmaya açtı. Ünlü işadamları, esnek çalışma uygulamalarının, İş Kanunu ve toplu iş sözleşmesine girmesini isterken, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, esneklik konusundaki tartışmalarda "önyargılı" olmadıklarını belirtti.
MESS`in yayın organı Mercek'in özel sayısında, "esneklik" konusu ele alındı. Dergide, işadamlarının yanı sıra işçi sendikaları ve akademisyenlerin de konuya ilişkin görüşleri yer aldı.
1997 yılının 2. yarısında başlayıp halen devam eden krizin, başta otomotiv, tekstil ve hizmet sektörü olmak üzere birçok alanda ciddi üretim ve iş daraltmasına, bunun da büyük sayılara varan işgücü azalmasına neden olduğunu kaydeden Sabancı, krizlerin birini atlatmakla işin bitmediğini, arkasından yenilerinin geldiğini vurguladı. Sabancı, İş Kanunu'nun değiştirilerek, AB'de ve Amerika'da olduğu gibi çalışma süreleri, ücretsiz izin, kaydırılmış hafta tatili, kaydırılmış saatlerde çalışma, günlük-haftalık normal çalışma sürelerinden az çalışma, part-time (çalışılan sürenin ücretinin ödenmesi), fazla mesai gibi çalışma ilişkilerini 'esnekleştirecek' hükümlere yer verilmesini
Zaten uygulanıyor
MESS Başkanı Erdoğan Karakoyunlu da, mevcut İş Kanunu'nun son derece katı olduğunu öne sürerek, "İşçiyi korur, ama işi ve işyerini korumaz. Bu ikili dengeye ağırlık vermemiştir. Oysa asıl sorun, işin, işyerinin korunmasıdır. Bunların korunmadığı yerde sadece işçinin korunması bir önlem ifade etmez. O zaman işçiler sadece batan işlerinin işçileri olurlar" dedi.
1994 krizinde işletmelerin, işyerinde sendika varsa işçi sendikasıyla yoksa işçisiyle uzlaşarak, iki tarafın da lehine bazı çözüm yollarını bulduğunu kaydeden Karakoyunlu, 1998 Ağustos ayından bu yana yaşanan krizde de zor ekonomik şartların dayatmasıyla esneklik tedbirlerinin geniş şekilde uygulandığını ve yaşanan bu kötü dönemin bu sayede en az zarar ile atlatılmaya çalışıldığını belirtti.
Alarko Şirketler Topluluğu Başkanı Üzeyir Garih de, globalleşme evresinde bulunan Türkiye'de, dünyada uygulanan esnek çalışma sistemlerinin gelişen bir eğilimle tatbiki zamanının geldiğini savundu. İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Kavi, esnek çalışmaya yönelik tüm ilkeler ve uygulama esaslarının, sosyal tarafların katılımıyla gözden geçirilmesini ve Türkiye'nin orta ve uzun vadeli ihtiyaçları yanında, sistemin muhtemel kısa vade sonuçları da dikkate alınarak, ortaya bir model konulmasını önerdi.
'Cüzdanımı çekiyorlar'
Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ise Türkiye'de ücret esnekliği ve istihdam esnekliğinin bir arada gerçekleşmeye devam ettiğine işaret ederek, "Finans çevrelerinin fedakarlık ve kemer sıkma politikaları, sürekli olarak işgücü piyasasına dönük istekler olarak ülkemiz gündemindedir. Esneklik tartışması da bu ülkenin gündemine aynı çevrelerin baskısıyla getirilmiştir" dedi.
Esneklik konusundaki tartışmalar hakkında önyargılı olmadıklarını belirten Özbek, ABD'nin 22. Çalışma Bakanı Robert Reich'in, esnek çalışma hakkında, "Birisi esnek işgücünden bahsederken, arka cebimden cüzdanımı çektiğini hissediyorum" sözlerini hatırlattı.
İstenen esneklikler
Patronların istediği esneklik uygulamalarını İ.Ü. İktisat Fakültesi'nden Prof. Dr. Nusret Ekin şöyle sıraladı:
 • İşyerinin esnekleştirilmesi (işyerinin bölünmesi, bağımsız birimlere ayrılması, taşeron uygulamaları vs),
 • İşin ve işçinin esnekleştirilmesi (nakil, tayin, kısmi çalışma, mevsimlik işçi vs),
 • İş sürelerinin esnekleştirilmesi (değişken zamanlı çalışma, yoğun çalışma vs),
 • Ücretin esnekleştirilmesi (ücret ödemelerinin zaman ve miktar olarak kısıtlanması, ertelenmesi vs)
 • İş yasalarının esnekleştirilmesi (çalışmanın esnekleştirilmesiyle ilgili sigorta mevzuatı da dahil olmak üzere iş yasalarında gerekli yasal değişikliklerin yapılması)."
 • ÖNCEKİ HABER

  IMF'ye karşı uzun yürüyüş

  SONRAKİ HABER

  Gezi davasında iddianame 312'ye yaslanamadı, çöktü

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa