26 Temmuz 1999 21:00

Türk-Yunan diyaloğu başladı

Çok uzun bir aradan sonra Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve Yunan heyeti diyaloğu başlatmak amacıyla dün Ankara'da masaya oturdu.

Paylaş
Türk-Yunan diyaloğu başladı
Çok uzun bir aradan sonra Türk ve Yunan heyetleri diyaloğu başlatmak amacıyla masaya oturdu. Dün Ankara'ya gelen Yunan Dışişleri Heyeti, Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilileriyle bir araya geldi.
Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmelere Türk heyetine Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Mithat Balkan başkanlık etti. Türk heyetinde ayrıca Yunanistan'dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hayati Güven de yer aldı. Yunan heyetine ise Türkiye'den sorumlu Genel Müdür Anastasios Skopelilis başkanlık etti. Önceki gün Atina'dan gelen 6 kişilik Yunan heyetinin yanı sıra görüşmelere Yunanistan Ankara Büyükelçisi Yannis Korantis'de katıldı.
Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların çözümüne yönelik başlayan yeni diyalog süreci çerçevesindeki "turizm" konulu görüşmeler öğleden önce sona erdi. Öğleden sonra da bir araya gelen heyetler, "çevre" konusunu ele aldılar. Bu arada Yunan heyetinin bugün Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu arasında varılan kararlar uyarınca başlatılan görüşmelerin ikinci kısmı ise perşembe ve cuma günleri Atina'da yapılacak. Atina'daki görüşmelerde Türkiye'nin çok büyük önem verdiği terörizme karşı işbirliği konusunun yanı sıra, örgütlü suçlar ile kültür ve bölgesel işbirliği konuları üzerinde durulacak. Terörizm ile ilgili görüşmelerde Türk heyetine Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Faruk Loğoğlu, diğer konulara ilişkin görüşmelerde ise Mithat Balkan bulunacak.
ÖNCEKİ HABER

FP'de atamalar tamam

SONRAKİ HABER

10 Ekim Ankara Katliamı davası kitabı "Duymak Zorundasınız" Eskişehir'de tanıtıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa