25 Temmuz 1999 21:00

Doğu'nun çocuk anneleri

Savaş koşulları ve yoksulluğun yanı sıra kültürel ve ekonomik geri bırakılmışlık, Kürt kadınlarını ağır yükümlülükler altında bırakıyor. Kız çocukları, kardeşlerine bakma zorunluluğuyla karşılaşıyor ve 'anne sorumluluğu' altına giriyor.

Paylaş
Doğu'nun çocuk anneleri
Ka-Mer (Kadın Danışmanlık Merkezi) Başkanı Nebahat Akkoç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kız çocuklarının, 7 yaşından itibaren ev işlerinde çalıştırıldığını söyledi. Ka-Mer Başkanı Akkoç, bölgede kadın olmanın verdiği dezavantajın, Türkiye'deki diğer bölgelere oranla daha büyük olduğunu belirterek, bölgede kız çocuklarının 7 yaşından itibaren ev işlerinde çalıştırıldığını söyledi.
Çocuk anneler
Bölgede cinsiyet farkılılığının verdiği dezavantajın yerleşim birimlerine göre değişiklik gösterdiğini, kent merkezlerinden kırsal bölgelere gidildikçe bu olumsuzluğun daha da arttığını bildiren Akkoç, özellikle kırsal kesimlerde ilkokul çağındaki kızların kendisinden küçük kardeşlerini büyüterek onlara bir nevi annelik yaptıklarını belirtti.
Akkoç, kız çocuklarının su taşıma, temizlik, yemek yapımında annelerine yardımcılık, tarlada çalışma ve hayvanlara bakma gibi en ağır işlerde çalıştırıldığını ifade ederek, şöyle dedi:
"Erkek çocukları okula gönderilirken, kız çocukları okul yerine ev işlerinde çalıştırılıyor. Kız çocuğu ailedeki çocuk sayısının fazlalığı nedeniyle genellikle kendisinden küçük kardeşine bakmakla yükümlü. Küçük kardeşlerini sırtında taşıyıp, yemek yedirerek onlara adeta annelik yapıyorlar."
'Kadınlar barışma aracı'
Akkoç, kadınların bölgede kan davalarının barıştırılmasında araç olarak kullanıldığını ve bu durumlarda kızların karşı tarafla evlendirilerek barışın sağlandığını da kaydederek, kadınların evliliklerinde eş seçme hakkına sahip olmadığını söyledi. Kadınların beşik kertmesi, berdel, görücü usulü ve başlık parası gibi ilkel yöntemlerle evlendirilmek zorunda bırakıldığını bildiren
Akkoç, şöyle konuştu: "Aileleri ne derse o uygulanıyor. Kadın ve kızların kendileri hakkında verilen bu kararlara karşı çıkma şansı yok. Bölgede, 17 yaşındaki bir kızın, dedesi yaşındaki insanlarla evlendirilmesi durumu, maalesef halen yaşanıyor. Evli bir kadının boşanma hakkı bile yok. Boşanma kararı, yine kendisi dışında ailesince verilmesi durumunda gerçekleştiriliyor. İstemediği ve huzursuz olduğu insanla yaşamak durumunda. Kadın, evin bir köşesinde her şeyi kabullenerek yaşamını sürdürmek zorunda."
ÖNCEKİ HABER

Şalter inecek, hükümet gidecek

SONRAKİ HABER

AEL Kömür İşletmesinde elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa