25 Temmuz 1999 21:00

Şalter inecek, hükümet gidecek

Ankara mitinginin önemli yanlarından biri de, emekçilerin talepleri kabul edilinceye kadar eylemlerini sürdürecekleri ve genel greve gideceklerini haykırmalarıydı.

Paylaş
Şalter inecek, hükümet gidecek
Serpil İlgün
Yüzbinlerce emekçinin sarsıcı Ankara mitinginin önemli yanlarından biri de, 'tek eylemle sonuç alma' mantığının terk edilerek, taleplerin kabul edilinceye kadar eylemlerini sürdürecekleri ve genel greve gideceklerini haykırmalarıydı. İşçi ve emekçiler tarihinin en büyük birlikteliğini oluşturan emek cephesi bu birlikteliğinin sürmesini isterken, oylarını verdikleri partilere de, "Ellerimiz kırılsaydı", "Oy verdik böyle olduk" gibi çok sayıda dövizle tepki gösterdiler.
Asuman Işıklı (Tes-İş): 17 yıllık işçiyim. Bugün bizim bayramımız. Bize sokak gürültüsü diyorlardı. Sokak gürültüsü nasıl olurmuş görsünler. Yine hep beraber, genel greve kadar gideceğiz.
Şerife Akın (Tes-İş): Bize bunları yapanlar utansın. 46 yaşındayım. 12-13 sene daha nasıl çalışayım? Zaten geçici işçiyim. Kendimden hiç umudum yok, emekliliği göremem. Bunlara ne yapsak seslerini çıkarmazlar diyorlar. Yok öyle. Tasarılarını geri çekinceye kadar kadar devam edeceğiz.
Mustafa Üçer (Basın-İş) İstanbul: 19 yıllık işçiyim. Biz davamızda kesinlikle kararlıyız, alacağız. Dava bizim davamız, biz kendi avukatlığımızı kendimiz yapacağız, emekçiyi sömürdükleri artık yeter. Geri adım atmazlarsa şalterleri indireceğiz, kesin kararlıyız. Taviz bizden de yok. Üretimden gelen tüm gücümüzü kullanacağız.
Mahmut Karabaş (Yol-İş) Kastamonu: Hakkımızı aramaya geldik. Geç kaldık aslında. Yıllar öncesinden böyle bir araya gelip alanlara inseydik, bugün bunu yapamazlardı. 24 yıllık işçiyim. Yasaya göre yedi yıl daha fazla çalışmam gerekiyor. Ömrüm yetmez. Yasalarını geri çektireceğiz.
Birol Meriç (Birleşik Metal-İş) Eskişehir: Hükümetin yasasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Mezarda emekli olmasına karşıyız. Bunun içinde hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Hükümet bu kitle karşısında eninde sonunda geri adım atacak.
Hasan Akçan (Harb-İş) Bursa: Gelip işçinin önünde desinler 'taviz yok.' Hani nerdeler? Güvendik oy verdik, hepsinden beter çıktılar. Genel greve gideceğiz. Burda bitmeyecek.
Mustafa Seyrek (Ağaç-İş) Balıkesir: İlk defa bir eyleme katılıyorum. Böyle büyük bir eyleme katıldığım içinde mutluyum. Birlik var, herkes coşkulu. Mutluyuz. Herkesinde katılması gerekiyor. Bu birliğimiz devam etsin, her şeyi yaparız.
Hasan Yaslı (Maden-İş) Zonguldak: Bu hükümetin sonu iyi değil. En kısa zamanda bu hükümet gidecek. Genel grev olacak. Bu ülkenin sahibi kim göstereceğiz.
Mevlüt Zambak (Tek Gıda-İş) İzmir: Bugünü gördüğüm için çok mutluyum. Şalter inecek, hükümet gidecek. Artık başka çare yok.
Ramazan Duman (TÜMTİS) Antep: Bu hükümet bizi hafife almasın. Dişimizle, tırnağımızla her bir şeyi biz yapıyoruz. Tabuta koyup, ondan sonra emekli edecekler bizi. Onları koyarız o tabutlara.
Tahsin Karındaş (Petrol-İş) Yatağan: Daha önce Ankara'ya eyleme gelmemiştim. Çok mutluyum. Bu birlik olduğu sürece kimse önümüzde duramaz.
Mehmet Koçar (Belediye-İş) Adana: Bu işçi düşmanlarına günlerini göstermeye geldik. Haklıyız ve güçlüyüz. Bugün uyarıyoruz, kulak asmazlarsa yarın şalterleri indireceğiz.
Adil Acar (Genel-İş) Diyarbakır: Eylemimiz çok güzel. Daha da güzel olacak. Birlikten güç doğduğunun örneğidir bugün. İnşallah muradımıza ereceğiz. Yoksa genel greve kadar gideriz.
ÖNCEKİ HABER

Emekçiler 'genel grev' diyor

SONRAKİ HABER

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa