25 Temmuz 1999 21:00

Antep'te 60 bin mühür ortaya çıkartıldı

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Dr. Rifat Ergeç, Roma döneminin devlet arşivi olduğu sanılan mühür baskılarına yönelik kazı çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.

Paylaş
Antep'te 60 bin mühür ortaya çıkartıldı
Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Dr. Rifat Ergeç, Zeugma antik kentinde, Roma dönemi yönetiminin devlet arşivi olduğu sanılan mühür baskılarına yönelik kazı çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.
Dr. Ergeç, yaptığı açıklamada, geçen yıldan bu yana Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin sorumluluk ve başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları sırasında, devlet arşivini oluşturan ve ''Bulla" adı verilen 60 bin mühür baskısı ortaya çıkarıldığını bildirdi.
Mühür baskısı sayısının, kazı çalışmalarına paralel artış gösterdiğini belirten Dr. Ergeç, ''Yüzük kaşındaki negatif motif, baskı işlemi sonrası pozitif hale geliyor. Mühür baskılarının, kullanım alanı olarak günümüzde de örnekleri var" dedi.
Bilimsel değerlendirme
Mühür baskılarının dini, resmi, askeri ve ticari başta olmak üzere, yazı, mektup, koli, sepet, torba, ferman gibi taşınacak maddeler ile depo, hazine ya da cephane odası gibi korunması gereken önemli mekanların güvenliğinden emin olunması için açılıp kapatılması sırasında kullanılan türden olduğunu kaydeden Dr. Ergeç, şöyle devam etti:
"Bugünkü resmi kırmızı mühür ya da güvenlik amacıyla kullanılan kurşun mühürlerin işlevini üstlenen mühürler bilimsel değerlendirmeye alındı. Eser sayısının çokluğu nedeniyle değerlendirme uzun süre alabilir. Çalışmalar bitince metropoller ve komşu kentlerle olan dini, askeri, resmi ve ticari ilişkilerin boyutu da ortaya çıkar."
Dr. Ergeç, dünya genelinde bugüne kadar kazı çalışması ile en çok mühür baskısının Girit'te bulunduğunu vurgulayarak, ''Girit'te 21 bin eser bulunmuştu. Zeugma'daki kazı çalışması devam ediyor ve devlet arşivini oluşturan mühür baskısı, 60 bini buldu. Bu bir dünya rekorudur" diye konuştu.
Türkiye'de ilk kez kazıda mühür baskısı ortaya çıkarıldığını ifade eden Dr. Ergeç, şimdiye kadar mühür baskılarının tesadüfler sonucu bulunduğuna dikkati çekti.
Nizip ilçesine 10 kilometre uzaklıkta, Belkıs köyündeki Zeugma antik kenti kalıntıları, akropolden Fırat nehrine inen yamaçlarda yer alıyor. Kalıntılar; Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine tarihleniyor.
Dört villa bulundu
Zeugma, M.Ö. 1. yüzyılda bölgede egemen olan Kommagene Krallığı'nın 4 büyük kentinden birisi olarak dikkati çekiyor. Arkeolog Dr. Rifat Ergeç başkanlığında 7 yıldan bu yana sürdürülen kazılarda 4 villa bulundu. 1992 yılında bulunan Romalı bir zengine ait villanın misafir odasının tabanında Dionysos'un düğün sahnesinin işlendiği sanat değeri çok yüksek mozaikler ortaya çıkarıldı. 3 villanın ise terasında çalışıldı.
Nekropolden elde edilen heykeller ve kabartmalar, Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin Belkıs Salonu'nda sergileniyor. Sergilenen heykelerin tamamına yakını mezarlardan çıkarılmış olup, oda mezarlarında gömülü olan kişileri simgeliyor.
Zeugma'nın, yapımı devam eden Birecik Barajı göl havzasında kalacak bölümlerinde Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nce kurtarma kazısı ve bilimsel araştırmalar kesintisiz sürdürülüyor.
Bu arada, Zeugma'nın urbanizmine (şehircilik) ilişkin çalışmalar da Arkeoloji Müzesi başkanlığında Fransız bir ekiple birlikte yürütülüyor.
ÖNCEKİ HABER

Ayrıntılı bir ayrıntılandırma çalışması

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa