25 Temmuz 1999 21:00

'Patronlara destek işçilere yarayacak'

'Kimse işçiyi benden fazla düşünemez' diyen Ecevit, özel sektöre verilen teşvikleri "Fabrikalar kapanırsa bundan patronlar değil, işçiler zarar görür" sözleriyle savundu.

Paylaş
'Patronlara destek işçilere yarayacak'
Başbakan Bülent Ecevit, özel sektör işverenine yapılacak desteğin aslında işçilere yarayacağını öne sürdü. Ecevit, "Kimse işçileri benden daha fazla düşündüğünü söyleyemez" derken sosyal güvenlik tasarısında uzlaşma noktasına yaklaşıldığını, ancak yaş konusunda ödün verilemeyeceğini bildirdi.
TRT'nin Avustralya'ya yayına başlaması nedeniyle Panorama proğramına katılan Başbakan Ecevit soruları yanıtladı. Ecevit, "Emeklilikte, Dünyada 60 yaşın altında bir Türkiye bir de Afrika ülkesi var. Biz dünyanın karşısına bu şekilde çıkıp kredi arayamazdık. 'Siz 30-40 yaşındakilere emeklilik aylığı bağlıyorsunuz siz zenginsiniz, bize kredi verin' diyorlar" şeklinde konuştu.
Ecevit, "İşçi düşmanı sözlerini kesinlikle kabul edemem. Türkiye'de işçileri hiç kimse benden daha iyi düşündüğünü söyleyemez" dedi.
'Yaş konusunda ödün vermeyiz'
Başbakan Ecevit, sosyal güvenlik yasa tasarısında "yaş konusunda ödün veremeyeceklerini" ancak Ama çalışılan gün sayısı ve emekliliğe geçişte düzenleme yapılabileceğini bildirerek, Kızılay'da miting yapılırken bir yandan uzlaşma için görüşmelerin sürdüğünü ve uzlaşma noktasına çok yaklaşıldığını açıkladı.
Ecevit, DİSK eski Genel Başkanı ve DSP Milletvekili Rıdvan Budak'ın mitinge katılması konusunda, partilerde konuların önce özgürce konuşulduğunu, ondan sonra tek ses olması gerektiğini belirterek, "İsim vermeyeyim ama, buna uyum sağlayamayan partilerin ne hale düştükleri belli" dedi. Ecevit, Budak'ın mitinge katılması ve konuşmasında DİSK başkanlığından gelmesinin etkisi olduğunu ifade etti.
Devletin ekonomiye güç katacak yşatırımlar yapabilecek durumda olmadığını, özel sektörün de enflasyon, dünya krizi ve başka nedenler yüzünden yatırım yapmada isteksiz duruma geldiğini, bazı gereksiz kaygılarla yurtdışına döviz götürüldüğünü anlatan Ecevit, ekonomide ciddi bir darboğaza girildiğini, kalkınma hızının eksi 8' düştüğünü kaydetti. Ecevit, bu tablonun düzeltilmesi için özel sektörün yatırıma teşvik edilmesi gerektiğini belirterek şu görüşlere yer verdi: "Başka türlü işçi düşünülemezdi. Aslında bu teşvikler işçiye yarar sağlıyor. İşadamı parasını dövize yatırarak gül gibi geçinebilir. Ama fabrikalar kapanırsa işçi zarar görür."
ÖNCEKİ HABER

'Çalıştırmıyorum, çalıştırmam,    çalıştırmayacağım'

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa