24 Temmuz 1999 21:00

Gerhard Schröder Türkiye elçisini seçti

Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye-Almanya ilişkilerinde yeni bir taktik izleyecek. Hıristiyan Demokratlar arasından deneyimli bir...

Paylaş
Gerhard Schröder Türkiye elçisini seçti
Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Türkiye-Almanya ilişkilerinde yeni bir taktik izleyecek. Hıristiyan Demokratlar arasından deneyimli bir politikacıyı Türkiye ile ilişkilerden sorumlu kılacak olan Schröder, Türkiye'nin Almanya'dan silah talebine ise nasıl yanıt vereceğini açıklamadı.
Haftalık Focus dergisinde çıkan bir haberde, Schröder"in, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi"nden Walther Leisler Kiep"i, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için görevlendirdiğini bildirdi. Focus haberinde, Schröder tarafından özel misyonlar için görevlendirilmesi öngörülen ve ilk olarak Türkiye-Almanya ilişkilerinin düzeltilmesinde devreye gireceği belirtilen Kiep"in, Başbakan Bülent Ecevit"in yakın arkadaşı olduğu ifade edildi.
Silah satışı konusu
Bu arada, Almanya'nın Türkiye'ye yapacağı silah satışı, bu sefer de iktidar partisi içinde tepkilere neden oldu.
Türkiye'nin, Almanya'dan Leopard II A5 tipi tank alımı için yaptığı başvuruya, iktidar partisi Sosyal Demokrat Parti (SPD)'den tepki geldi. SPD Meclis Grup Başkan Yardımcısı Gernot Erler, Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung'a yaptığı açıklamada, bu başvurunun iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Erler, açıklamasında, Türkiye'ye tank satışı konusunda sonbahar aylarına kadar karar vermesi beklenen Federal Alman Güvenlik Konseyi'nin Türkiye'ye yönelik silah satışına izin vermesini düşünemeyeceğini belirtti.
Frankfurter Rundschau gazetesinde çıkan bir haberde, Almanya'nın bundan sonra yapacağı silah satımında, alıcı ülkelerin, bu silahları "insan hakları ihlallerinde kullanıp kullanmayacağına" da bakılacağı belirtildi.
ÖNCEKİ HABER

Kosova uyuşturucu kapısı

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa