23 Temmuz 1999 21:00

İMO'dan da tahkime hayır

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Bergama halkının uluslararası tahkime yönelik istemlerini desteklediğini bildirdi.

Paylaş
İMO'dan da tahkime hayır
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Bergama halkının uluslararası tahkime yönelik istemlerini desteklediğini ve TBMM'de görüşülen Anayasa değişikliği teklifine karşı olduğunu bildirdi. İMO Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Fikri Kaya, tahkimin çokuluslu şirketlerin ulusal devletler üzerinde kurduğu bir tahakküm olduğunu belirterek, tahkime karşı olduklarını dile getirdi.
Çokuluslu şirketlerin asıl amacının ulusal devletleri yıkmak, MAI ve uluslararası tahkimi benimsetmek, ülke kaynaklarını sömürmek ve stratejik enerjileri kendi ellerinde toplamak olduğunu ifade eden Kaya, tahkimi savunan Ecevit'in de tahkimin egemenlik haklarının çokuluslu devletlere devri anlamını taşıdığını bildiğini kaydetti.
Kaya, siyasilerin tahkimi bir çeşit uluslararası mahkeme, tahkim kurullarında görev alanları da yargıç gibi gösterme çabası içinde olduklarını belirterek, tahkim kurullarının Dünya Bankası'nın elindeki yatırım ve ticaret uzmanları listesinden seçilmek zorunda olduğunu ve bunların hakim değil hakem olduklarını vurguladı. Tahkim kurullarının asıl görevinin yatırımcıyı korumak olduğunu hatırlatan Kaya, yatırımcıya ev sahipliği yapan ülkelerin dava kazanmasının olanaksız olduğunu ifade etti. Kaya, geçtiğimiz aylar içerisinde ABD'nin ETHYL CO şirketinin Kanada'daki yatırım faaliyetlerinin, kansrojen madde içeren manganez ürünlerinin halk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle Kanada Çevre Bakanlığı'nın Ottowa Mahkemesi'nden aldığı kararla durdurulduğunu kaydederek, NAFTA tahkim kurulunda ABD şirketinin faaliyetini sürdürme hakkını ve Kanada Hükümeti'nden 13.5 milyon dolar tazminat aldığını dile getirdi.
Fransa'nın ülkenin tüm yargıçlarının tahkim kabul edildiği takdirde toplu olarak istifa edeceklerini açıklamaları üzerine görüşmelerden çekildiğini hatırlatan Kaya, Türkiye'de de kamu hizmetinin tanımı değiştirilerek, ülke kaynaklarının peşkeş çekilmesinin planlandığını ifade etti.
ÖNCEKİ HABER

Tahkimcilere cevap alanlarda verilecek

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa