22 Temmuz 1999 21:00

Alemdaroğlu: 'Tepkiler nostaljik itiraz'

İstanbul Üniversitesi'nde bir süredir ardı ardına yaşanan istifalardan sonra ilk kez açıklama yapan Alemdaroğlu, tepkileri 'nostaljik itiraz' olarak değerlendirdi.

Paylaş
Alemdaroğlu: 'Tepkiler nostaljik itiraz'
İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu, hiçbir öğretim üyesinin üniversiteden ayrılmadığını belirterek, istifaların ardından gelen tepkileri "nostaljik itiraz" şeklinde nitelendirdi.
İlk kez basın açıklaması
Rektör Alemdaroğlu, senato toplantısının ardından İÜ'de yaşanan istifalar ile ilgili basın toplantısı düzenledi. İstifalara ve tartışmalara neden olan kararların alındığı mart ayındaki senato toplantısının ardından ilk kez basın önüne çıkan Alemdaroğlu, eleştirilerin ve öğretim üyelerinin yönetim görevlerinden ayrılmalarının üst üste gelmesinin sanki İÜ'de "huzursuzluk varmış" gibi değerlendirilmeye çalışıldığını savundu ve 'huzursuzluk yokmuş' gibi açıklamalarda bulundu. Eleştirilerde birbirine karıştırılan iki konu bulunduğunu ve bunlardan birincisinin bölümlerin birleştirilmesi olduğunu belirten Alemdaroğlu, şöyle devam etti: "Bu çalışmaların sonunda aynı adı taşıyan bölümler birleştirilmiştir. Öğretim elemanlarının fakülte değiştirmesine yol açmayacak ve 1999-2000 eğitim öğretim yılında öğrencilere uygulanacak olan bu durum üniversite kontenjanlarını etkilemeyecektir."
'Nostaljik itiraz'!
Kararların yasanın üniversite senatosuna verdiği yetki ve görevin yerine getirilmesi olduğunu ileri süren Alemdaroğlu, "Senatomuz bu görevi eğitimin çağdaşlığı ve devirliliği gerekçesiyle yerine getirmiştir" dedi. Bölümlerde görev yapan veya bu bölüm ve fakültelerden mezun olan bazı öğretim üyesi ve mezunların tepkilerini "nostaljik itiraz" olarak değerlendiklerini belirten Alemdaroğlu, senato oylamasının demokratik olmadığı iddiasının da üniversite yasalarının açıkça bilinmemesinden kaynaklandığını öne sürdü.
Hiçbir öğretim üyesinin üniversiten ayrılmadığını, sadece bazı öğretim üyelerinin yönetim görevlerinden istifa ettiklerini iddia eden Alemdaroğlu, Prof. Dr. Toktamış Ateş'in istifası ile boşalan Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü Müdürlüğü'ne de Prof. Dr. Yasin Irmak'ın atandığını bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

'Döner sermaye talanına son'

SONRAKİ HABER

ODTÜ öğrencileri: Teknik gezi masraflarını üniversite karşılamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa