22 Temmuz 1999 21:00

IRA sessizliğini bozdu

Geçtiğimiz yıl imzalanan 'Kutsal Cuma' barış anlaşmasından sonra ilk kez bir açıklama yapan IRA, bölgedeki krizden İngiliz hükümetini sorumlu tuttu.

Paylaş
IRA sessizliğini bozdu
İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA), İngiltere hükümeti ile Kuzey İrlanda'nın İngiliz işgali altında kalmasını savunan birlik yanlısı partilerin taleplerini, "örgütün teslim olmasını sağlama çabası" olarak değerlendirdi. IRA yönetimi, bu çabalar karşısında ateşkesi bozma tehdidinde bulundu. IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein, İngiliz hükümeti ve birlikçi partiler arasında 1998'de imzalanan anlaşmadan sonra ilk kez bir açıklama yapan örgüt, anlaşmanın somut bir ilerleme sağlamadığına vurgu yaparak, krizden Tony Blair hükümetini sorumlu tuttu.
Sinn Fein'in yayın organı An Phoblacht'ta da yayınlanacak olan açıklamada, IRA'nın silahsızlanması yolundaki taleplerin, IRA'nın yenilgisini amaçlayan hedeflerin başarısızlığını yansıttığı belirtildi ve IRA'nın teslim olması yolundaki taleplerin yürürlükteki ateşkesi sona erdireceği uyarısında bulunuldu. Açıklama metninde, "İngiliz hükümeti, siyasi koşulları değiştirecek güce sahip ve bunu yapmalı" ifadesine de yer verildi.
Birlikçilere tepki
Kuzey İrlanda Birinci Bakanı seçilen birlikçi David Trimble'ın, IRA'nın silahsızlandırılması güvence altına alınmadan Sinn Fein ile ortak kabinede yer almayacağı yönündeki açıklamaları IRA tarafından sert bir dille eleştirildi ve Kutsal Cuma Anlaşması'nın işlevini yerine getirmesi olasılığının azaldığı dile getirildi.
İngiltere ve İrlanda hükümetleri tarafından sorunun çözümü için bölgeye çağrılan ABD Temsilcisi, George Mitchell Belfast'ta taraflarla temaslarını sürdürürken, IRA'nın kritik bir dönemde yaptığı açıklamanın dengeleri etkileyebileceği belirtiliyor.
Blair'in turları sürüyor
Blair'in bir sözcüsü ise, İngiliz hükümetinin 'Kutsal Cuma' olarak adlandırılan anlaşmanın sonuca ulaştırılması için çaba gösterdiğini söyledi. Sözcü, bu çabalar çerçevesinde Blair'in yeni bir görüşme turuna başladığını ve Ulster Birlikçi Partisi lideri David Trimble ve Sinn Fein lideri Gerry Adams ile dün bir kere daha bir araya geldiğini duyurdu. Görüşmelerde, çıkmaza giren anlaşma sürecinin nasıl çözümleneceği ve IRA'nın silahsızlandırılması konularının ele alındığı belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Arafat'a 'vatan haini' suçlaması

SONRAKİ HABER

Efkan Şeşen’den "Best Of" albümü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa