21 Temmuz 1999 21:00

Yargıtay başkanı Selçuk

   yeni anayasa istedi

Paylaş
Yargıtay başkanı Selçuk yeni anayasa istedi
Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, A'dan Z'ye yeni bir Anayasa yapılması gerektiğini belirterek, "Bu Anayasa içerisinde hukuk devleti amacını yeterli görmüyorum. Hukukun üstünlüğü temelinde gelişen ve ona dayanan bir Anayasa, Türkiye için zorunludur" dedi. DTP Genel Başkan Vekili İsmet Sezgin, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'u makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarı diledi. Sezgin, Selçuk'un uzun yıllar yargıda başarılı hizmetler verdiğini belirterek, bu başarılarının bundan sonra da süreceğine olan inancını dile getirdi.
"A'dan Z'ye yeni anayasa"
Yargıtay Başkanı Sami Selçuk ise İsmet Sezgin'in devlette çeşitli görevlerde bulunmuş önemli bir devlet adamı olduğunu söyledi. Sezgin'in bütün toplum kesimlerinin üzerinde uzlaşacağı bir toplumsal sözleşmeden bahsettiğini anımsatan Selçuk, "Bunun adı tabii ki Anayasa'dır" dedi. Kendisinin de uzun süredir bunu savunduğunu kaydeden Yargıtay Başkanı Selçuk, şunları söyledi:
"A'dan Z'ye yeniden bir Anayasa yapılması gerektiği düşüncesindeyim. Bu Anayasa içinde hukuk devleti amacını yeterli görmüyorum. Hukukun üstünlüğü temelinde gelişen ve ona dayanan bir Anayasa Türkiye için zorunludur. Bunun nedeni şudur; hukuk devleti dediğiniz zaman devlet hukuku belirler. Hukukun üstünlüğü dediğiniz zaman, devlet ile birey hukuk karşısında eşit düzeydedir ve hukuku toplum belirler. O bakımdan Türkiye'de, demokrasi için hukuk devleti amacı kısa erimde belki düşünülebilir. Ama uzak erimde ben hukukun üstünlüğünün daha doğru, daha yerinde bir terim olduğu kanısındayım."
Anayasa'da hukukun üstünlüğü kavramının sadece, Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri and içme maddelerinde geçtiğini, başka maddelerde geçmediğini anımsatan Yargıtay Başkanı Sami Selçuk, bunun hukukun üstünlüğü kavramı ile hukuk devleti kavramının özdeşleştirilerek kullanılıp kullanılmadığının belli olmadığını söyledi. Sami Selçuk, "Bilinçli kullanıldığı hakkında kuşkularım sürüyor" dedi.
ÖNCEKİ HABER

HADEP'te yönetim değişikliği

SONRAKİ HABER

Gazeteci Beritan Canözer beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa