20 Temmuz 1999 21:00

TÜMTİS: 'Mücadele geliştirilerek

   sürdürülmeli'

Paylaş
TÜMTİS: 'Mücadele geliştirilerek
    sürdürülmeli'
Türk-İş'e bağlı Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS), sosyal güvenlik yasa tasarısına karşı mücadelenin kitleselleştirilerek ve güçlendirilerek sürdürülmesi gerektiğini bildirdi. TÜMTİS, uluslararası tahkime de karşı çıkmanın zorunlu bir görev olduğunu ilan etti.
TÜMTİS Başkanlar Kurulu, 18 Temmuz Pazar günü Ankara'da toplanarak, sosyal güvenlik yasa tasarısı ile uluslararası tahkim ve özelleştirme konularını değerlendirdi. Başkanlar Kurulu'nun dün yayınlanan Sonuç Bildirgesi'nde sosyal güvenlik yasa tasarısının işçi ve emekçilere mezarda emeklilik dayattığı belirtilerek, şöyle denildi: "Başkanlar Kurulumuz, tasarının kazanılmış bazı haklarımızı gasp etmeye yönelik olduğu tespitimize bir kez daha vurgu yapmıştır. Tasarıyla, SSK ile birlikte diğer sosyal güvenlik kurumları olan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'un tasviyesinin amaçlandığı, bu doğrultuda ilk adımı oluşturduğu gerçeğinden hareketle Başkanlar Kurulumuz, bu yasa tasarısına karşı mücadelenin daha da kitlesel ve güçlendirilerek sürdürülmesi kararını almıştır."
Hükümetin muhtemel bir manevra ile emekli olma yaşını 1-2 yıl geriye çekerek, sosyal güvenlik reformunu yasalaştırması tehlikesine dikkat çekilen sonuç bildirgesinde, "Yalnızca üyelerimiz için değil, diğer sendikalar ve geniş işçi, emekçi yığınları için de bu durumun açığa çıkarılarak mücadelenin daha üst boyutlara taşınması ve geliştirilmesi görevi benimsenmiştir" denildi.
TÜMTİS Başkanlar Kurulu, ayrıca, uluslararası tahkime karşı mücadelenin, "ülkenin bağımsızlığını savunmanın, emperyalizme karşı ve yurtsever olmanın zorunlu bir görevi olduğunu" ilan etti.
ÖNCEKİ HABER

Gündem işbırakma

SONRAKİ HABER

Belediye İş İzmir Şubeleri #izmirküllerindendoğacak kampanyası için çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa