20 Temmuz 1999 21:00

Mezarda emeklilik tutanaklardan

   kaçırıldı

Paylaş
Mezarda emeklilik tutanaklardan kaçırıldı
Sosyal güvenlik yasa tasarısını özüne ilişkin değişiklik yapmaksızın kabul eden TBMM Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nun DSP'li Başkanı Ertuğrul Kumcuoğlu, tasarıyı kabul ederken "zorlandığını" söyledi. Tasarı basına kapalı oturumda kabul edilirken, çalışmaların tutanaklara bile geçirilmemesi dikkat çekti.
Kumcuoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında çalışmalarla ilgili bilgi verirken, çalışmaların "salim" bir şekilde yapılabilmesi için toplantıların basına kapatıldığını söyledi. Kumcuoğlu, geniş halk kitlelerini ilgilendiren, çalışma sürelerini uzatan, ancak yaşama düzeyini yükseltmeye dönük altyapıyı hazırlayan tasırıyı kabul ederken "zorlandıklarını" söyledi. "Ben şahsen zorlandım" diyen Kumcuoğlu, bu kararı vermesinde, "reformun kaçınılmaz olduğu konusunda ikna olması ve tarafların bundan sonra da uzlaşma yollarının açık olduğu konusunda gönül rahatlığının" etkili olduğunu anlattı.
Sosyal güvenlik yasa tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonlarıyla Genel Kurul'da görüşülerek son şeklini alacağına dikkat çeken Kumcuoğlu, hükümetten reformun devamı olan "iş güvenliği ve sağlık ve sigortacılık işlerinin birbirinden ayrılacağı" konusunda söz aldıklarını bildirdi.
Bürokratların bu konuda hazırlıklara başladığını belirten Kumcuoğlu, komisyonun bu istediği hükümete uygun bir şekilde ilettiğini kaydetti.
12 önerge reddedildi
Kumcuoğlu, çalışmalar sırasında 26 önergenin kabul edildiğini, 12 önergenin reddedildiğini bildirirken, komisyonda yaşın indirilmesi yolunda önerge veren FP'li Mahfuz Güler, tasarının içeriğine ilişkin bir değişiklik yapılmadığına dikkat çekti. Güler, tasarıyı çalışanlar açısından büyük bir talihsizlik olarak gördüğünü ve çalışma hayatının felç edildiğini söyledi.
Tutanak bile tutulmadı
Komisyonu tasarı üzerindeki görüşmelere başlanmasıyla birlikte basına kapatan Başkan Kumcuoğlu, İçtüzük 32. maddeye göre "kapalı oturum kararı" aldıklarını bildirirken, komisyonun kapalı oturum kurallarına uymaması dikkat çekti. İlgili maddeye göre kapalı oturumlara bakan ve komisyon üyeleri dışında hiçkimsenin katılmaması gerekirken memurlar ve bürokratların da toplantıda hazır bulunduğu görüldü. Başkan Kumcuoğlu, gazetecilerin "İçtüzük ihlal edilmiş olmadı mı?" şeklindeki sorusuna, bürokratların bakandan aldığı yetkiyle toplantıya katıldığını belirterek kaçamak yanıt verirken, toplantıda tutanak tutulmaması da dikkat çekti. Sosyal taraflar dinlenirken tutanakçıların görüşmeleri kaydetmesine izin verildi; tasarının tümünün kabul edildiği dünkü görüşmelerde tutanakçılar toplantıdan çıkarıldı. Böylece yasa üzerinde uygulamada çıkabilecek anlaşmazlıklarda özellikle gerekçelere bakılarak karar verilmesi için komisyon tutanaklarına bakılması uygulamasının da önü kapatılmış oldu. Komisyon çalışmaları basına kapanırken aynı zamanda çalışmaların Meclis tutanaklarına geçmesi de önlenmiş oldu.
ÖNCEKİ HABER

Avrupa Parlamentosu'nda seçim başladı

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa