20 Temmuz 1999 21:00

Sandinistler yine Devrim Meydanı'nda

FSLN bayrakları ile renklenen meydanda toplanan kırmızı siyah giyinimli Sandinistler, Ortega'nın konuşmasını dinledi.

Paylaş
Sandinistler yine Devrim Meydanı'ndaydı
Nikaragua`nın başkenti Managua`da toplanan yaklaşık 50 bin Sandinista hareketi sempatizanı, ABD destekli diktatör Anastasio Somoza rejiminin devrilmesini sağlayan devrimin 20. yıldönümünü kutladı. Sabahın erken saatlerinden ittibaren otobüslerle başkente gelmeye başlayan yoksul köylüler, geleneksel kırmızı-siyah giysileriyle Devrim Meydanı'nı doldurdular.
Eski Nikaragua Devlet Başkanı ve Sandinista hareketinin lideri Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi (FSLN) Genel Sekreteri Daniel Ortega, yaptığı konuşmada, Sandinistlerin yoksul çoğunluğun hakları için barikatlar kurmaya hazır olduklarını ilan etti.
Ortega, iktidarda bulunan Arnoldo Aleman liderliğindeki liberal hükümetle görüşmelerin yapıldığını doğrulayarak, bunun Sandinista hareketinin 2001 yılındaki seçimlerde tekrar iktidara gelmesini sağlamak için gerekli olduğunu söyledi.
Ortega, meydanda toplanan onbinlerce kişiye hitaben yaptığı konuşmada, Sandinista hareketi içinde var olan ve söz konusu görüşmelerin yapılmasına karşı çıkan muhaliflerin 'ihanet' şeklindeki suçlamalarını reddederek, "Bu görüşmeler seçimleri kazanmamızı garanti etmek için gereklidir" dedi. FSLN ile hükümet, halen seçim reformları ve anayasal reformlar konusunda anlaşma sağlanması amacıyla görüşmelerde bulunuyorlar.
Hükümetle yapılan görüşmeleri reddeden muhalif kanat, Somoza rejiminin devrilmesini sağlayan devrimin 20. yıldönümünü ayrı olarak kutladı. Bu anmaya da 500 kişi katıldı.
Daniel Ortega, 1979`dan 1990`a kadar devlet başkanlığı görevini yürütmüştü.
ÖNCEKİ HABER

'Yoldaş Feliciano' direnecek

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa