18 Temmuz 1999 21:00

'Emekçiler değil, hükümet mezara'

Sosyal Güvenlik Reformu Yasa Tasarısı'na karşı eylemlerini sürdüren Ankaralı işçi ve emekçiler, dün de hükümeti uyardılar.

Paylaş
'Emekçiler değil, hükümet mezara'
Ankaralı işçi ve emekçiler "sosyal yıkım yasası" olarak adlandırdıkları, "sosyal güvenlik yasa tasarısı"na karşı eylemlerini sürdürüyor. DİSK Ankara Merkez Temsilciliği'nce dün yapılan eyleme katılan bine yakın işçi ve kamu emekçisi, kazanılmış hakların gasp edilmesine izin vermeyeceklerini haykırdılar. Kızılay'daki YKM önünde gerçekleşen eyleme DİSK'e bağlı sendikaların yanı sıra KESK, TÜMTİS ve Memur-Sen de kitlesel katılarak destek verdi.
Eylem, SSK Genel Müdürlüğü önünde toplanan kitlenin Sakarya Caddesi üzerinden alana gelmesiyle başladı. Yol boyunca "Geliyor, geliyor, genel grev geliyor", "Hükümet yasanı al başına çal" ve "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz" sloganları atan eylemciler ellerinde ise "Söz bitti sıra eylemde", "Hükümet elini SSK'dan çek", "İşsizlik sigortası, iş güvenliği yasası: Evet - Tahkim yasası: Hayır", "IMF dayatmalarına karşı çık" ve "Tahkime hayır" yazılı dövizler taşıdılar. Eylemde halen Eskişehir Cezaevi'nde sürdürdükleri açlık grevi 62'inci gününe gelen Kemal ve Bülent Ertürk'le ilgili dövizler de taşındı.
DİSK Ankara Merkez Temsilcisi Tayfun Görgün, burada yaptığı konuşmada, söylendiği gibi bir sosyal güvenlik krizinin yaşandığını, ancak sorumlusunun çalışanlar olmadığını söyledi. Görgün, tasarıya karşı çıkmanın, bir yurtseverlik gereği olduğunu, aynı zamanda uluslararası tahkime, özelleştirmeye, tarıma ve köylülüğe yapılan katkıların kaldırılmasına karşı çıkmak anlamına geldiğini ifade etti. Görgün, "Bu ülkeyi IMF ve tekeller değil yollarıyla, fabrikalarıyla, tarlalarıyla, alınterimizle, şehitlerimizin kanıyla biz yarattık. Bu ülkede IMF'nin değil bizim sözümüz geçer" dedi.
KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Ersun Genç ise, 57'inci hükümetin IMF ile sosyal güvenliğin tasfiyesine ve "uluslararası tahkim yasaları"na karşı mücadele yürüten emekçilerin baskısı arasında kaldığını dile getirdi. Hükümetin emekçilerin örgütlü gücü karşısında geri adım atma eğilimine girebileceğini kaydeden Genç, hükümetin sergileyeceği manevraların kimseyi rehavete sürüklememesi gerektiğine vurgu yaptı.
Genç, "IMF direktifli saldırılar sadece 'mezarda emeklilik yasası'ya sınırlı değildir. Ulusal bağımsızlığımızı yok edecek uluslararası sermayeye büyük imtiyazlar sağlayacak, uluslararası sermayeyi yargı denetiminden çıkaracak Anayasa'nın 125'inci maddesini değiştirme girişimleri devam etmektedir. Yine Anayasa'nın 47'inci maddesini değiştirerek özelleştirme önündeki anayasal engelleri kaldırarak Anayasa Mahkemesi'ni devre dışı bırakmanın planlarını yapmaktadırlar" dedi.
Memur-Sen adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı Ali Haydar Tuğ da, tasarının kabul edilemez olduğunu, antidemokratik yasalara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti. "Emekçi düşmanı hükümet istifa" sloganının gür bir şekilde atılmasının ardından eylem, 24 Temmuz mitingine yapılan çağrıyla sona erdi.
ÖNCEKİ HABER

FP ve DYP'den mandacı tahkime evet

SONRAKİ HABER

Sakarya'da öldürülen Kürt işçinin arkadaşı ırkçı saldırıyı anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa