18 Temmuz 1999 21:00

'Tasarı geri çekilene kadar devam'

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, sosyal güvenlik yasa tasarısı geri çekilinceye kadar eylemlerin devam edeceğini söyledi.

Paylaş
'Tasarı geri çekilene kadar eyleme devam'
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, sosyal güvenlik yasa tasarısı geri çekilinceye kadar eylemlerin devam edeceğini söyledi.
Fatih Feza Sineması Kültür Merkezi`nde gerçekleştirilen Öz Gıda-İş Sendikası İstanbul 1 No'lu Şube'nin 5. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında konuşan Uslu, tasarıya sessiz kalınmasını kimsenin beklememesi gerektiğini bildirdi. Uslu, "Biz, demokratik bir ülkenin geleceği hakkında kaygı duyan insanları olarak, geleceğimizin heyecanını duymak için, gerekirse sokaklara çıkmaya mecburuz" dedi. Ülkeyi yönetenlerin, konuşan ve hak arayan Türkiye'den memnunluk duyması gerektiğini vurgulayan Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer bu ülkenin insanları konuşmak ve hak aramak konusunda kararlı olmazlarsa, bu ülkeyi yönetenler günün birinde yeniden Zincirbozan'a gönderildiklerinde, kimse kendilerine sahip çıkmaz. Bu ülkede Zincirbozan, her an, her dem gündemdedir. Çünkü siyasi denklemde kim belirleyici olacak kavgası, bu ülkede sürmektedir. Sivil ve demokratik bir anayasa ihtiyacı karşılanmadığı, siyasetin üzerindeki vesayetler kalkmadığı, siyaset yönetme ve belirleyici olma kabiliyetini kullanamadığı sürece, her an her siyasetçinin çantasında bir idam gömleği, bir de bayramlık tören gömleği bulunmaya devam edecektir."
'Demokrasi özürlü anlayış'
Konuşmasında, "Biz işe girdiğimizde ne kadar süre içerisinde emekli olacağımızı yasalarla deklare ettikleri halde, şimdi haklarımız gasp edilmeye çalışılıyor" diyen Uslu, Türkiye`nin gerçeklerine uygun olmayan bir yasal çalışmanın, çalışanlara dayatılmak istendiğini belirtti. Uslu, "Hükümet bizi anlamak yerine bizi provokasyon yapmakla, bizi devletle karşı karşıya gelmekle suçluyorsa, o zaman bu hükümetin demokrasi anlayışında bir sakatlık vardır.
Demokrasi özürlü bir anlayışın, bizi anlaması çok kolay değildir" dedi. Sosyal güvenlik reformunun sadece emeklilik yaşına indirgendiğini ifade eden Uslu, reformun öncelikle sosyal kaygı taşıması ve sosyal devlet ilkesine uygun düzenlemeleri içermesi gerektiğini kaydetti.
'Eyleme devam'
Hak-İş Genel Başkanı Uslu, şöyle devam etti: "Devleti akılla yönetmek gerekir, devleti hakla yönetmek gerekir. 15 örgüt bir araya gelerek, bize rağmen çıkartılmaya çalışılan sosyal güvenlik reformu yasa tasarısına karşı görüşlerimizi ortaklaştırdık. Gücümüzü birleştirdik. Şimdi bir ortak kavga veriyoruz. Bundan sonra bu mitingler devam edecek, eylemler devam edecek. Hükümet bize rağmen getirdiği ve bize dayattığı bu tasarıyı geri çekinceye kadar... Bu işin yolu yok. Ya olacak, ya olacak. Bu tasarı ya gidecek, ya gidecek..."
Öz Gıda-İş Sendikası İstanbul 1 No`lu Şube Başkanı Mustafa Söylemez de, ülkenin sorunlarının kavgayla değil, müzakerelerle çözülebileceğini kaydederek, sorunların çözümü için her alanda demokrasinin kurumlarını işletmek gerektiğini söyledi.
Söylemez, çalışanların en önemli sorununun, kendilerini mezarda emekliliğe sevk eden yasa tasarısı olduğunu ifade ederek, "SSK kimsenin çiftliği değildir, Yaşar Okuyan'ın hiç değildir" dedi. Genel kurulda daha sonra, çalışma raporunun okunmasının ardından seçimlere geçildi. Şube başkanlığı seçimine tek aday olarak eski başkan Mustafa Söylemez girdi.
ÖNCEKİ HABER

Adana'da binlerce emekçi alanlarda

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa