18 Temmuz 1999 21:00

SSK'nın borç çıkmazına

   'kayıtdışı' çözümü

Paylaş
SSK'nın borç çıkmazına 'kayıtdışı' çözümü
Türkiye'de kayıtdışı çalışanların kayda alınması durumunda elde edilecek sigorta prim gelirlerinin, SSK'yı borç çıkmazından kurtaracak potansiyele sahip olduğu belirtildi.
Türkiye'de 4 milyon 500 bin kişinin, kayıtdışı çalıştığı ifade ediliyor. Bundan yola çıkılarak, bu 4.5 milyon kişinin bugünkü asgari ücret üzerinden SSK'ya prim ödediği varsayıldığında, SSK'nın kasasına yılda 1 katrilyon 693 milyar lira girebilecek. Sosyal güvenlik kurumlarının 2.2 katrilyon lira açığı bulunduğu göz önüne alınırsa, sosyal güvenlik alanında rahat bir nefes alınabilmesi için kayıtdışı istihdamın kayda alınmasının taşıdığı önem kendiliğinden ortaya çıkıyor.
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, öncelikle sistemden kaynaklanan sorunların kayıtdışı ekonomiyi doğurduğunu belirterek, güçlü bir sosyal güvenlik sistemi, gerçek bir istihdam politikası ve işsizlik sigortası bulunmayışının da kayıtdışı ekonominin güçlenmesini körüklediğini kaydetti. Yapısal reformların gerçekleştirilmesinin önemine işaret eden Uslu, şöyle dedi: "Halbuki günümüzde yapısal reformlar yerine, popülist yaklaşımlarla parasal dengelerin kurulması amaçlanmaktadır. Ekonomik gerçekleri yansıtmayan, üretim, yatırım ve istihdamı hedef almayan, sorunu temelden çözmeyi amaçlamayan ekonomik ve siyasi kararlar alınmaktadır."
Kayıtdışı önlenmeli
Kayıtdışı ekonominin topluma ve devlete bir başkaldırıya dönüştüğünü ve sosyal gelişmeye engel olduğunu kaydeden Uslu, "Türkiye'de gelir dağılımı ve enflasyon sorununun çözümü, kayıtdışı çalışan-çalıştıran nüfusun resmi hale getirilmesine ilişkin yöntemlerin bulunmasına bağlıdır'' diye konuştu.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım da, bu yılın ilk altı ayında şirketleşme oranının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 oranında düşmesinin "kurumsallaşmayı sevmeyen kayıtdışı bir ekonominin" varlığını gösterdiğini söyledi.
Tekstil ve inşaatta yoğun
Kayıtdışı istihdamın özellikle tekstil ve inşaat sektöründe ağırlık kazandığını belirten Yıldırım, ''Sistem içinde o kadar çok zorluk ve bürokrasi var ki, legal yaşamak illegal yaşamaktan daha zorlaştı. Devlet, öncelikle topluma kayıtlı çalışmayı öğretmeli. Bunları yapamadığı için, Türkiye o insanlar için cennet'' ifadesini kullandı.
İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Satıcı da, "Gerçek reform, kayıtdışında olan işçinin kayıt altına alınmasıdır" diye konuştu.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yalanlar, taslak ve gerçekler

SONRAKİ HABER

Sosyal güvenliğe bütçeden pay yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...