17 Temmuz 1999 21:00

Uyandık artık, uyandık!

Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nda her yaştan binlerce emekçi bu kez, sosyal güvenliğin tasfiyesine, tahkime ve özelleştirmeye geçit vermeyeceklerini haykırdı.

Paylaş
Uyandık artık, uyandık!
Serpil İlgün
Son yıllarda sadece 1 Mayıs'larda caddelerinin dolduğu Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nda her yaştan binlerce emekçi bu kez, sosyal güvenliğin tasfiyesine, sefalet zammına, tahkime ve özelleştirmeye geçit vermeyeceklerini haykırdı.
Kortejlerin oluşturulduğu Perpa önüne ilk gelen, siyah tişörtleri üzerine yapıştırdıkları "Sosyal güvenlikte talana son", "Mezarda emekliliğe hayır" kokartları ve rengârenk dövizleri ile Erka Balata işçileri oldu. Bir süre yol kenarındaki çimenlerin üzerine oturarak mitingin diğer katılımcılarını bekleyen Erka Balata işçileri, alana yürüyüşün başladığı sırada topluca yürüyüşteki sıralarından ayrılarak, ön sıraya doğru koşmaya başladılar. 'Herhalde en öne geçecekler' diye düşünülürken, işçiler yürüyüşçülerden metrelerce uzaklaştıktan sonra, pankartları, dövizleri ve sloganlarıyla geri dönerek, alkışlar arasında yeniden terk ettikleri yerlerine döndüler. Erka Balata işçileri Azrailleri, kefene sarınmış "ölü"sü ve imamıyla da mitingin en ilgi çeken korteji oldu. Ellerinde tırpanları, siyah pelerinleri ve yüzlerindeki maskeyle SSK Azraili, Bağ-Kur Azraili, Emekli Sandığı Azraili, siyaset Azraili ve IMF Azraili yürüyüş boyunca işçilere tırpanlarını salladılar. En korkunç maskeyi taşıyan IMF Azraili ise, karşısında sürekli kafa sallayan Yaşar Okuyan, Devlet Bahçeli, Bülent Ecevit'e direktifler verdi. Mitinge, "Geliyor, geliyor, genel grev geliyor" sloganı damgasını vururken, ilk kez bir eyleme katılanların sayısı -özellikle kadın emekçiler- bir hayli fazlaydı. "Eylem yapacağız ki, bizi ezmesinler" diyen Birleşik Metal-İş kortejindeki Sultan Güzel gibi. "Bizi insan yerine koymuyorlar. Yeter artık işçi düşmanlarının yaptıkları" diyen DİSK Tekstil kortejindeki Sakine Özsucu gibi. "Keşke hep gelseymişim eylemlere" diyen Genel-İş kortejindeki Kenan Baytop, "Uyandık artık, uyandık" diye bağıran Hüseyin Güler gibi...
Taleplerini sıraladıkları dev pankartları, kimileri kargacık burgacık yazılsa da hepsi birbirinden yaratıcı dövizleri, sloganları ve eksilmeyen coşkularıyla emekçiler onca tehdit ve gözdağına karşı emekçiler mücadelelerinden geri dönmeyeceklerini haykırdı.
Dövizlerin ve sloganların önemli hedeflerinden biri de "Hop hop Yaşar, Top Yaşar", "Okuyan, canımıza okuyan" gibi slogan ve dövizlerle Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan olurken, insan haklarından süren savaşa kadar ülkenin diğer sorunları da sloganlarla dile getirildi.
ÖNCEKİ HABER

Bu yasayı çıkarttırmayacağız

SONRAKİ HABER

İstanbul güne yağmurla başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa