17 Temmuz 1999 21:00

'Tahkim ulusal egemenliğe saldırıdır'

ADD Genel Başkanı, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden, tahkimin Türkiye'nin ulusal egemenliğine büyük bir saldırı olduğunu belirtti.

Paylaş
'Tahkim ulusal egemenliğe saldırıdır'
Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Yekta Güngör Özden, sosyal güvenlik reformuna karşı oluşan duyarlılığın, tahkim yasasına karşı da aynı nitelikte ve kararlılıkta oluşması gerektiğini söyledi.
Özden, hükümet tarafından hazırlanan ve Türkiye'deki yargı kararlarını Uluslararası Tahkim Kurulu'na açan yasa tasarısına karşı destek toplamak amacıyla DİSK Ankara Merkez Temsilciliği'ni ziyaret etti. Özden ziyaretinde yaptığı açıklamada, tahkimin Türkiye'nin ulusal egemenliğine büyük bir saldırı olduğunu, ulusal ekonominin yabancı şirketlere peşkeş çekilmesine neden olacağını belirterek, tahkim yasasının hükümet tarafından çarpıtıldığını söyledi.
Sosyal güvenlik reformuna ve emeklilik yaşı tartışmalarına da değinen Özden, kimsenin açın halinden haberdar olmadığını, Türkiye'de ücret adaletsizliğinin olduğunu ve sosyal devlet anlayışından vazgeçildiğini, herkese işine göre onurlu ücret ve sosyal hakların verilmesi gerektiğini belirtti. Özden, milletvekilleri ve yargıçların yüksek maaş aldıklarını, fakat işlerinin gereğini yapmadıklarını ve Türkiye'de yönetsel ve hukuksal bir krizin yaşandığını ifade etti.
DİSK Ankara Merkez Temsilcisi Tayfun Görgün de, IMF'nin Türkiye'den özelleştırme, tahkim, sosyal güvenlik gibi bazı temel isteklerinin olduğunu belirterek, hükümetin de IMF'nin bu isteklerine boyun eğdiğini kaydetti.
Görgün, hükümetin yapılacak yasa ve reformlar ile ilgili üniversitelerle, sendikalarla, diğer sivil toplum örgütleriyle tartışmadan kendi başına değişklikler yapmaya çalıştığını, bu tavrın çözüm getirmeyeceğini dile getirdi. Sosyal güvenlik reformu ile ilgili yaşanan tartışmaların emeklilik yaşına indirgenemeyeceğini belirten Görgün, bu reformun bu haliyle Türkiye'de sosyal güvenlik sistemini çökerteceğini söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Meral, Ecevit'le tasarıyı görüştü

SONRAKİ HABER

Ayvacık’ta 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa