17 Temmuz 1999 21:00

'Oylarımızı geri alacağız'

İstanbul'da Abide-i Hürriyet Meydanı'nda dün yapılan mitinge 15 bin kişi katıldı. Mitingde sık sık "İşçi memur el ele, genel greve" ve "Hükümet istifa" sloganları atıldı.

Paylaş
'Oylarımızı geri alacağız'
Sosyal güvenlik reformu ve memur maaşlarına öngörülen yüzde 20'lik artışı protesto etmek için İstanbul'da düzenlenen mitinge katılan işçiler ve kamu emekçileri, seçimlerde verdikleri oyları geri alacaklarını söylediler. Yasaya karşı üretimden gelen gücün kullanılmasının önemine dikkat çeken emekçiler, konfederasyonların kararlı tavırlarını sürdürmesini istediler.
Abbas Can (Rabak işyeri temsilcisi): Türk-İş, Hak-İş olumlu bir çizgi izlerse SSK kurtulacaktır. DİSK başından beri kararlı bir tavır alıyor. SSK'yı ortadan kaldırmayı hedefleyen bu yasaya karşı üretimden gelen gücümüzü kullanacağız.
Hasan Demirci (Erka Balata işçisi): Verdiğimiz oyları geri alacağız. Tasarı geri çekilinceye kadar eylemlere devam edeceğiz. Haftaya cumartesi Ankara'da olacağız. Ayrıca basının desteğini istiyoruz. Neden sadece emekçilerin yaşı yükseltiliyor da, diğerlerinin yükseltilmiyor?
Ahmet Cantürk (DİSK Tekstil-Temsilci): İşçi konfederasyonlarının tutumu iyi. Burada önemli olan bizleriz. Eylemleri sonuna kadar götüreceğiz. Mezarda emeklilik yasasının geri çekilmesini istiyorum. Ben şahsen Ecevit'e oy verdim, verdiğime de pişman oldum.
Saim Karanfil (Jumbo): Bu tasarıyı engellemek için ne gerekiyorsa yapılmalı. Gerekirse genel greve de gideriz, ölümüne kadar da gideriz.
Mehmet Şakir (Fırın işçisi- Öz Gıda-İş): 60 yaş sınırını istemiyoruz. Tasarıyı geri çektirene kadar eylemlere devam etmeliyiz. Başarıncaya kadar, gerekirse genel greve gitmeliyiz. 60 yaş dedikleri zaten doğal ömür, bu yasa kimseyi emekli etmez.
Meriç Kebapçı (Açıköğretim öğrencisi): Öğrenci olduğum halde buradayım, çünkü bu sorun hepimizin sorunu. Genel grevi de destekliyorum.
İdris Ulusoy (Gedik Vana Döküm İşyeri Temsilcisi): Eylemlere devam etmeliyiz. Bu sorun sadece bizim sorunumuz değil, doğmamış bebeğin, 70 yaşındaki insanın sorunu. Hükümet kararlıysa biz de kararlıyız. Ankara'daki mitinge 60 milyon insanın dökülmesi lazım.
Parsat Piston (Adını vermek istemeyen bir işçi): Genel greve gitmekten başka bir yol yok. Buna kararlıyız. Farklı sendikaların bir arada eylem yapması çok güzel bir şey. Hükümetteki bir partiye işçiyi düşünürler diye oy verdim, ancak artık oyda yok.
Zekeriya Keklik (Termo Vana-Taşeron işçisi): Taşeron işçiyim. İşte bordrom, haziran maaşım toplam 60 milyon ve bu parayla 7 nüfus geçinecek. Bayramdan beri 1 kg et alabilmiş değilim. Gelsin Yaşar Okuyan bu paraya yaşasın görelim.
Bayram Acar (Termo Vana-Taşeron): Bir milletvekili, bizim çalıştığımız yerden geçmez bile. Biz hem tasarının geri çekilmesini, hem de taşeronluğun yasaklanmasını istiyoruz.
Aytekin Çiftçi (Termo Vana-Kadrolu): Kesin genel greve gidilmeli. Ankara'ya da gideceğiz. 1,5 yıldır Termo'da çalışıyorum, kadroluyum. Ancak işgüvencem yok. İşyerinde işi bütünüyle taşeronlaştırmaya ve sendikayı bitirmeye çalışıyorlar.
Hakkı Demiral (Limter-İş Genel Başkan Vekili): Bu reform, Türkiye işçi sınıfının aleyhinedir ve sınıfa yönelik bir saldırıdır. Tasarının geri alınmasını istiyoruz.
Nuri Dayal (Temizlik işçisi, Belediye-İş): Mezarda emekliliğe karşıyım, yasa çekilene kadar mücadele edeceğiz, Ankara mitingine katılacağız.
Hayrettin Alanbay (Karayolları işçisi, Yol-İş Sendikası): Mezarda emeklilik yasası geçmeyecek.Yoksa halk, işçisi, emeklisi perişan durumda kalacak. Ömür boyu emekli olamayız.
Orhan Bingöl (Deniz Dikimevi'nde terzi, Harb-İş): Bu yasayı ya çekecekler, ya çekecekler, eylemler, direnişler sonuna kadar devam edecek. Kesin kararlıyız. Gerekirse genel grev, genel direnişe geçeriz, şalterleri indirip makinaları kapatırız, fabrikalarda işler duracak.
İlhan Taşkın (Haber-İş 1 No'lu Şube, İşyeri Temsilcisi): Bu yasa tüm kamu emekçilerine, işçilere saldırıdır, SSK ve sosyal hakların tasfiyesidir. Buna karşı da emekçi sınıfı kendi gücüyle direnmek zorundadır. Bu saldırı püskürtülmek zorundadır.
Musa Akdoğan (Darphanede mutfak işçisi): 60 yaşında Türkiye'de çalışabilecek kimse yok. Yasaya karşı mücadelemiz sürecek.
Recep Erdönmez (Terzi, Harb-İş): Yasa tasarısını geri aldıracağız, başka yolu yok, geri adım atacaklar. Geri adım atmazlarsa bu eylemler devam edecek, durmayacak. Ya biz hükümeti göçüreceğiz, ya da onlar bizi. Başka çaresi yok.
Mehmet Çetin (İşyeri temsilcisi, Hava-İş): Sorun yaş sorunu değil, soru çalışma hayatının yanlış yasalarla yönetilmesi. 24 Temmuz'da Ankara'da çok güçlü şekilde haykıracağız. Bu yasanın iptali için ölümüne direneceğiz, sürekli genel greve gideriz.
Hasan Düzgün (Şişli Belediye'sinde temizlik işçisi, 47 yaşında): Kendileri iki üç yıl içinde emekli olmak istiyor, 1 milyar 200 milyon alıyorlar, 60 milyon asgari ücretle çalışan vatandaşı da 60 yaşında emekli yapmak istiyorlar. Ancak mezarda emekli olabilir. Hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz.
Gürsel Işık (Karyapsan işçisi): Hükümetin bu yasayı geri almasını istiyoruz. Bu saldırılara karşı her zaman mücadele edeceğiz.
Satı Gülmen (Tabib Odası, Tez Koop-İş): 60 yaşında emekli olmak istemiyorum. Bu yasaya karşı eylemlerin devam edeceğine inanıyorum.
Aylin Kara (Nakliyeciler Sitesi'nde katip): Bu yasa Meclis'ten geçemez, başka alternatif yok. Bu saldırı tüm halka yapılmıştır.
Ramazan Karataş (Ambarlar işçisi, TÜMTİS): Direnmeye kararlıyız, gerekirse canımızı feda ederiz. Geri adım atmak mecburiyetindeler.
ÖNCEKİ HABER

İşçiler genel grev istedi

SONRAKİ HABER

Öykü Arin için yeni umut

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa