13 Ağustos 2011 05:49

Bu neyin hazırlığı?

Hükümetin Suriye’de yaşanan gelişmelere ilişkin aldığı tutum ve Başbakan’ın ‘sabrımız taşıyor’ açıklamasının akabinde Suriye’ye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Uyarılarımızı net şekilde’ ilettik demesinden sonra, şimdi de TSK’nın emekli askerleri Suriye sınırına yerleştirmek i&ccedi

Bu neyin hazırlığı?

Paylaş

Hükümetin Suriye’de yaşanan gelişmelere ilişkin aldığı tutum ve Başbakan’ın ‘sabrımız taşıyor’ açıklamasının akabinde Suriye’ye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ‘Uyarılarımızı net şekilde’ ilettik demesinden sonra, şimdi de TSK’nın emekli askerleri Suriye sınırına yerleştirmek için göreve çağırdığı ve çeşitli yerlere konuşlandırdığı iddia edildi. Bu durum Türkiye’de en son 1991 Körfez Savaşı sırasında yaşanmıştı.

‘ASKERLER BÖLGEYE GÖNDERİLDİ’ İDDİASI

İngilizce yayın yapan Today’s Zaman gazetesinin haberine göre; ‘Suriye’deki olayların büyük bir mülteci dalgasına sebep olmasından endişe eden’ Türkiye, sınırda olağanüstü önlemler aldı ve yeniden göreve çağrılan emekli askerler sınır illerinde görevlendirildi. Habere göre; Genelkurmay Başkanlığı son 5 yılda emekli olan tam askerlere seferberlik görev emri gönderdi. Askerlere, ikinci celp emriyle birlikte nerede görev yapacakları da bildirildi. Stratejik konumdaki üsler ve karakollar takviye edildi. İskenderun’daki Deniz Üssü’nün güvenlik tedbirleri iki katına çıkarıldı. Türkiye- Suriye sınırındaki güvenlik tedbirleri Körfez Savaşı’ndan sonra ilk kez arttırıldı.

BÜYÜK HAZIRLIK

Haberde ‘seferberlik görev emri’ alınan kişilerin önemli kısmının Suriye-Irak sınırındaki bölgelere gönderildiği de belirtildi. ‘Bu durumun Türkiye’de en son 1991 Körfez Savaşı sırasında yaşandığı’ hatırlatılan habere göre hükümet, konuya ilişkin bir de koordinasyon merkezi oluşturarak, Türkiye- Suriye sınırındaki iller olan Hatay, Kilis ve Mardin’de olağanüstü tedbirlerin alınmasını sağladı.

Koordinasyon merkezinde, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü, Hıfzıssıhha Başkanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan temsilcilerin yer aldığı belirtildi. (HABER MERKEZİ)


CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a gönderdiği mektupta, “Bir gün geriye baktığınızda yaptıklarınızın çok geç kaldığı şeklinde hayıflandığınızı görmek istemem” dedi.

Gül, geçen salı günü Suriye’ye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu aracılığıyla Esad’a, bir mektup göndermişti. Gül mektubunda, Suriye’nin kritik ve tarihi bir dönemden geçtiğini belirterek Esad’a “Değişim rüzgârlarının önünde savrulmak yerine değişimi yönlendiren bir lider olmayı” tavsiye etti. Gül, mektubun sonunda “Bir gün geriye baktığınızda yaptıklarınızın çok geç ve çok az kaldığı şeklinde hayıflandığınızı görmek istemem” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Hak ihlali yapan patrona hapis

SONRAKİ HABER

Davutpaşa aileleri adalet arıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa