16 Temmuz 1999 21:00

Mısır Çarşısı'nda kriz günleri

Adana'nın yıllardır en hareketli alış veriş merkezlerinden birisi olan Mısır Çarşısı'nda esnaf hem ekonomik krizin hem de depremin ardından yaşanan durgunluğun sıkıntısını çekiyor.

Paylaş
Mısır Çarşısı'nda kriz günleri
Kamil Şanverdi
Elektronik eşyalardan giyim kuşama, oyuncaklara kadar varan mallarıyla Adana Mısır Çarşısı son yılların en durgun günlerini yaşıyor. İlk kurulduğunda Mısır'dan gelen malların pazarlanması nedeniyle 'Mısır Çarşısı' adını alan pasajda, tam bir sessizlik hakim. Yaşanan krizle birlikte satışların düşmesinden en fazla küçük esnaflar etkilenirken, mağazaların ve iş hanlarının artmasıyla çarşı esnafı hiç iş yapamaz duruma geldi.
Geçmişte, Suriye'den, Mısır'dan, Urfa ve Kilis'ten gelen malların vergisiz alınması ve Mısır Çarşısı'nda bulunan malların başka yerlerde bulunamaması nedeniyle halkın alışverişteki ilk tercih ettiği mekânlardan olan pasajda, şu an vergisiz mal gelmemesi, malların dolara endekslenmesi ve çarşıda bulunan malların başka birçok yerde de kolayca bulunması, satışları düşüren etkenler arasında geliyor.
Çarşının tarihçesi
Mısır Çarşısı 1950'li yıllarda han olarak kullanılıyordu. Şu an Öz Mısır adı verilen pasajın yerinde 'Asri' adı verilen hamam bulunurken, hamamın hemen üstünde de bir otel yer almaktaydı. O dönemde yoğun olarak yapılan hayvan ticareti için Adana'ya gelenler bu hanlarda kalıyordu. 1965 yılında Han, hurdacı dükkânına çevrildi ve bir süre böyle kullanıldıktan sonra çarşı haline getirildi. Asıl Mısır Çarşısı'nın alanı da mezarlık iken, daha sonra sebze çarşısı olarak açılmış ve daha sonra her tür ürünün bulunduğu bir çarşı haline getirilmiş.
Çarşıda yapay çiçek satan 66 yaşındaki İbrahim Acime, çocukluğunun bu bölgede geçtiğini belirterek, o yıllarda nüfusun bugünkü kadar yoğun olmaması ve ticaret yapanların birbirini iyi tanımasından kaynaklı olarak sıcak ilişkiler yaşandığını belirtti. Özellikle Güneydoğu bölgesinden gelen Kürtler ile Çukurovalıların ilişkilerinin çok iyi olduğunu söyleyen Acime, çarşıya şu an hiç uğrayan olmadığını, işlerin kötü olması yüzünden dükkânını satmayı düşündüğünü ifade etti.
'Kepenk kapatan olur'
Krizle birlikte satışlarının çok düştüğünü belirten Mehmet Bozkur isimli esnaf ise, yaz sezonunun başlamasıyla işlerinin tamamen bittiğini söyledi. Son bir haftadır 15 milyon lirayı aşan ciro yapamadıklarını belirten Bozkur, bilboard ve çiçek sattığını, malları dana çok İstanbul'dan getirdiklerini söyledi. Özellikle depremden bu yana kendilerini toparlayamadıklarını belirten Bozkur, depremde büyük hasar gördüklerini ve depremin ardından satışlarda başlayan düşüklüğün hâlâ devam ettiğini söyledi.
Bugünlerde daha çok Almanya'dan gelen gurbetçilerin alışveriş yaptığını belirten Bozkur, Adanalıların çarşıya pek uğramadığını ifade etti. Çarşıda pantolon satan Ali Güzel ise daha önceleri hiç olmazsa iki üç parça eşya satabildiğini, ama şu an onu da aradıklarını söyledi. Çarşıda 50'yi aşkın pantolon satan dükkân olduğunu belirten Güzel, bu gidişle özellikle sermayesi az olan esnafların kepenk kapatmak zorunda kalacağını söyledi. Bir dükkânın yıllık kirasının bir buçuk milyarı bulduğunu söyleyen Güzel, sürekli zarar eder durumunda olduğunu kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir'de tabuta el konuldu

SONRAKİ HABER

Burdur'da çocuğa cinsel istismar iddiası üzerine 4 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa